W związku z 75. rocznicą Dnia Niepodległości Indii redakcja Studia Humana przygotowała dwa specjalne numery czasopisma.
Studia Humana to interdyscyplinarne czasopismo elektroniczne, którego autorzy stawiają sobie za cel badania nad zrozumieniem państw i społeczeństwa z użyciem koncepcji wywodzących się z takich dyscyplin jak: filozofia, nauki polityczne, ekonomia czy socjologia. W związku z rocznicą Dnia Niepodległości Indii, redakcja wydała dwa specjalne numery – numer poświęcony logice indyjskiej oraz numer poświęcony filozofii indyjskiej.
Wydanie dotyczące logiki indyjskiej zostało przygotowane przez Dilipkumar Mohanta (ur. 1959), profesora filozofii na Uniwersytecie w Kalkucie (Indie). Obecnie jest wspólnym sekretarzem Indyjskiego Kongresu Filozoficznego (zał. 1925). Jest byłym rektorem Uniwersytetu Kalyani, a także założycielem prorektorem Sanskrit College and University. Były członek Indyjskiej Rady Badań Filozoficznych.
Profesor Mohanta jest laureatem wielu nagród za wkład naukowy: US Government State Scholar Award (2008) na University of California (Santa Barbara), Fulbright-Nehru Visiting Lecturer (2011) na University of Florida, William Paton Fellowship na University of Birmingham (2015), IUC Associate w IIAS (Shimla, 2001-2003), profesor BM Barua Samman (nagroda) w 2016 r., nagroda im. Jana Jacobsena (2016), Manjusree Samman (2022), Kamaladevi Smriti Samman (2022). Jest autorem 15 książek i 60 artykułów (w języku angielskim i bengalskim) opublikowanych w czasopismach w Indiach i za granicą.
Prof. Dilipkumar Mohanta udzielił również wywiadu prof. Andrew Schumannowi, kierownikowi katedry kognitywistyki i modelowania matematycznego. W wywiadzie Mohanta zwrócił uwagę, że podstawowe cechy filozofii indyjskiej, takie jak argumentacja i otwartość wraz z jej moralnym i duchowym ideałem zwanym Vasudhaiva kutumbakam (वसुधैव कु टुम्बकम्), sprzyjają warunkom dla zrównoważonego rozwoju Indii, jej demokracji i ekonomii. Profesor wyraził również swoją opinię o wojnie w Ukrainie. Wywiad dostępny jest TUTAJ.