Dr Konrad Szocik, adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych WSIiZ, uczestniczył w konferencji organizowanej przez SSoCIA 2022 – The Society for Social and Conceptual Issues in Astrobiology. Konferencja odbyła się w dniach 6-9 marca br. na Uniwersytecie Missisipi w Oksfordzie przy wsparciu Uniwersytetu Missisipi i Uniwersytetu Clemson.
Konferencja o charakterze interdyscyplinarnym poświęcona była zagadnieniom takim jak: możliwość istnienia, wykrycia, natury i ewentualnego kontaktu człowieka z pozaziemską inteligencją, estetyka w kosmosie, możliwości istnienia życia biologicznego w kosmosie i jego odkrycia przez człowieka. Wśród tematów pojawiały się również zagadnienia z zakresu filozofii i etyki misji kosmicznych oraz etyki środowiskowej w kosmosie. Uczestnicy poruszyli także kwestie takie jak: niepełnosprawność w trakcie misji kosmicznych i co to znaczy być niepełnosprawnym w kosmosie. Rozmowy zdominowała jednak problematyczna kwestia zdominowania obecnej eksploatacji kosmosu przez amerykańskich bilionerów.
Podczas konferencji dr Konrad Szocik wygłosił referat pt. „Anti-natalism and colonies”. W moim referacie zwróciłem uwagę na to, że jakość życia w przyszłej kolonii kosmicznej będzie bardzo niska. Fakt ten może prowadzić do sytuacji, w której ostatnie pokolenie ludzi żyjących na Ziemi nie będzie w stanie przestrzegać zasady międzypokoleniowej sprawiedliwości i kontynuując istnienie gatunku i reprodukując się w kolonii kosmicznej, świadomie przyniesie na świat kolejne pokolenie osób żyjących w złych warunkach. Rodzi to dylematy moralne i podważa samą koncepcję ocalenia istnienia naszego gatunku na drodze kolonizacji kosmosu. W swoim wystąpieniu chciałem podkreślić, że nie w każdych warunkach koncepcja ocalenia przetrwania gatunku powinna być realizowana za wszelką cenę, i nie koniecznie na drodze kolonizacji kosmosu – informuje dr Konrad Szocik, adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych WSIiZ, i podkreśla, że wydarzenie było doskonałą okazją do spotkania z innymi badaczami: W trakcie konferencji miałem okazję spotkać filozofów i etyków zajmujący się podobnymi do mojego tematami, z którymi od lat współpracuję, jak James SJ Schwartz i Kelly Smith z USA, Erik Persson ze Szwecji czy Jacques Arnould z Francji. Ciekawą postacią był niewątpliwie Seth Shostak z USA, który jest jednym z najsłynniejszych astronomów na świecie pracujących w Instytucie SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence).
Dr Konrad Szocik w roku akademickim 2021/2022 realizuje prace badawcze na Uniwersytecie Yale w USA. W Yale Interdisciplinary Center for Bioethics, który jest częścią Institution for Social and Policy Studies (ISPS) dr Szocik pracuje jako „visiting fellow”. Wyjazd realizowany jest w ramach stypendium im. Mieczysława Bekkera, otrzymanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.