IT, branża turystyczna, a może marketing? 17 pracodawców z województwa podkarpackiego podczas Dni Kariery organizowanych przez WSIiZ przedstawiło prawie 300 ofert pracy i prawie 170 ofert staży i praktyk. Wydarzenie wypełniły także ciekawe wykłady prowadzone przez przedstawicieli firm, a studenci mieli szansę do odbycia wielu rozmów ze specjalistami z różnych branż.

Tegoroczne Dni Kariery WSIiZ odbyły się po długiej przerwie związanej z pandemią. Poprzednie targi organizowaliśmy z myślą o kierunku Aviation Management. Wtedy zgłosiło się do nas około 10 firm dedykowanych właśnie temu kierunkowi. W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć się także na inne branże. Chcieliśmy dać szansę zarówno obcokrajowcom, jak i osobom z Polski. Przekrój branż mamy różny – z jednej strony są to firmy informatyczne, a z drugiej na przykład agencja pracy. Są też takie firmy, które mają możliwość zatrudnienia studentów i osób z mniejszym doświadczeniem, ponieważ są w stanie ich przeszkolić do swoich potrzeb. Wydaje mi się, że jest to wartość dodana – mówi Angelika Dąbrowska-Mycek, p.o. Kierownika Biura Karier, Specjalista ds. pośrednictwa pracy.

Pracodawcy uczestniczący w Dniach Kariery, są zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem ze strony studentów anglojęzycznych: –To dla nas nowość, ponieważ na poprzednich targach nie widzieliśmy takiego zainteresowania ze strony obcokrajowców. Ale na pewno takie wydarzenie jest dla nich ogromną szansą na poznanie rzeszowskich firm. Dla nas z kolei to istotne doświadczenie pod kątem zastanowienia się nad zatrudnianiem coraz większej liczby osób, która komunikuje się właściwie tylko w języku angielskim. Zauważyłyśmy także, że często tacy studenci mają inną kulturę poszukiwania pracy. Warto na to zwrócić uwagę otwierając rekrutację na nowe stanowiska – mówi Ewelina Furdak, Specjalista ds. rekrutacji z firmy Ideo.

Wśród studentów widać było duże zainteresowanie stażami: –Zauważyłyśmy, że studenci chcą połączyć kierunek, który studiują, z tym, co będą robić w przyszłości. Chcieliby zobaczyć, jak to funkcjonuje w praktyce. Podczas dzisiejszych targów pokazaliśmy naszą ofertę skierowaną właśnie dla studentów oraz to, że u nas każdy może znaleźć coś dla siebie – mówi Izabela Deszczak – Podraza, Asystentka ds. administracji z działu HR z firmy BorgWarner.

W czasie Dni kariery studenci mieli szansę do odbycia fascynujących rozmów ze specjalistami, a także otrzymali cenne inspiracje do przemyśleń na temat własnej ścieżki rozwoju osobistego i przyszłej kariery zawodowej. Bardzo mi się podoba, że mamy taką świetną opcję rozmowy z przedstawicielami firm. Mamy możliwość zapytać o szczegóły konkretnych ofert, które nas interesują. Po takiej rozmowie już wiem, co mam zrobić i w którą stronę iść, żeby otrzymać pracę lub dostać się na staż czy praktyki – mówi Kateryna, studentka z Białorusi na kierunku Filologia angielska z językiem chińskim.

Przyszłam tutaj z nastawieniem znalezienia praktyk i myślę, że może mi się udać. Jestem zadowolona z tego, że mamy możliwość rozmowy z przedstawicielami z różnych branż. Wydaje mi się, że każdy może znaleźć coś dla siebie – mówi Izabela, studentka na kierunku Komunikacja cyfrowa.

Dni Kariery wypełniły także wykłady, dzięki którym uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in.: jak wystartować w branży IT (czy opłacalna jest praca etatowa, B2B czy własny StartUP), jak zbierać doświadczenia w trakcie studiów czy jak przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych. Zawsze warto się angażować. Zaangażowanie jest największą mocą osób młodych wchodzących na rynek pracy i na pewno zaprocentuje w przyszłości. Warto wybierać firmy, które realnie was czegoś nauczą i są związane z waszymi umiejętnościami – mówi Eliza Dereń, Specjalista ds. rekrutacji z firmy Ideo.

Organizatorem Dni Kariery było Biuro Karier oraz Klub Absolwenta WSIiZ.

Firmy, które uczestniczyły w wydarzeniu:

Aeroklub Rzeszowski
Agencja Reklamowa Roxart Sp. z o.o.
Borg Warner Poland Sp. z o.o.
Cyfrowa Foto Sp. z o.o.
CWT eCENTER Polska Sp. z o.o.
Deloitte CE Business Services Center Sp. z o.o.
Dioxid Sp. z o.o.
e-Bi Sp. z o.o.
EME AERO Sp. z o.o.
Enfoglobe Sp. z o.o.
Est-Polska Sp. z o.o.
Ideo Sp. z o.o.
Omega Pilzno ITiS Godawski & Godawski Sp. z o.o.
Phinance S.A.
Sagitum S.A.
Transition Technologies-Software Sp. z o.o.
WhyNotTravel Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Kielnarowej