Rozpocznijmy rok 2025 z refleksją o postępie cywilizacyjnym i idącymi z nim w parze kwestiami zdrowotnymi. W tym celu serdecznie zapraszamy na najnowszy wykład pt. „Choroby cywilizacyjne – przyczyny i profilaktyka”, który jest realizowany w ramach projektu „Akademia Zdrowia 50+”. Spotkanie odbędzie się w środę 15.01.2025 r. o godzinie 17.00 w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Akademia Zdrowia 50+ to cykl wykładów i warsztatów o tematyce prozdrowotnej. Projekt jest kierowany do wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia. Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz ukazanie jej przydatności w życiu codziennym w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia się. Projekt Akademia Zdrowia 50+ jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Wykład poprowadzi Marlena Krawczyk-Suszek – doktor nauk o zdrowiu, magister zdrowia publicznego, magister fizjoterapii. Ponadto absolwentka studiów podyplomowych o kierunkach Monitorowanie i koordynacja badań klinicznych oraz Analiza danych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w szczególności w zakresie predyktorów jakości życia osób zdrowych i chorych, rankingu chorób determinujących jakość życia, analiz z zakresu dysfunkcji narządu ruchu, wychyleń środka ciężkości, analiz parametrów stabilometrycznych oraz zastosowań nowoczesnych technologii w rehabilitacji leczniczej, w tym także sztucznej inteligencji.
Pełni funkcję Pełnomocnika Rektora ds. rozwoju Kolegium Medycznego oraz Dziekana Kolegium Medycznego. Jest twórcą i opiekunem Studenckiego Koła Naukowego „RehSCIENCE”. Autorka i współautorka licznych polskich i anglojęzycznych publikacji naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Uczestniczka wielu konferencji naukowo-szkoleniowych.
Możliwe jest uczestnictwo na żywo lub online – prosimy wówczas o wypełnienie i przesłanie formularza dostępnego tutaj do dnia 15.01.2025 do godz. 12.00. W odpowiedzi prześlemy link do transmisji wykładu na podany przez Państwa adres e-mail.
Brak czasu „na wszystko”, kariera, pieniądze, bycie sławnym, rozpoznawalnym, „stale” młodym i pięknym, chroniczny stres, a do tego najnowsza technologia oparta na smartwatchach, smartfonach, rozbudowanej ilości czujników wykrywających ruch, stosowaniu „ulepszaczy w produkcji żywności”, rolnictwo oparte na środkach ochrony roślin, wreszcie media uczący „jak myśleć” – to wszystko i więcej zaburza stan homeostazy organizmu człowieka! Jak możemy zawalczyć o siebie i o przyszłość swojej rodziny? Jak możemy zwiększyć własne rezerwy zdrowia? Czy możemy zredukować ryzyko chorób? Czy rozwój cywilizacji nas zabija? I czy nie jest już za późno?
Obszar chorób cywilizacyjnych i triada śmiertelności to niekończąca się analiza czynników i uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych, które determinują zdrowie człowieka w obszarze fizycznym i psychicznym. Według pól zdrowia Lalonde w 55% styl życia wpływa na nasz stan zdrowia, zatem nauczmy się prowadzić zdrowy styl życia i stosować podstawowe zasady redukowania ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych.
Podczas wykładu dowiedzą się Państwo:
– kultura pośpiechu – czy stać nas na ignorowanie zdrowia
– jak nasze codzienne wybory wpływają na zdrowie
– co jest największym zagrożeniem Twojego zdrowia w XXI wieku
– jaka jest recepta dbania o siebie we współczesnym świecie
DOROBEK NAUKOWY PRELEGENTKI:
- M. Krawczyk-Suszek, A. Gaweł, A. Kleinrok (2024), Correlation of ageing with Health related-quality of life of patients in 13 groups of disease in Poland, Scientific Reports.
- M. Krawczyk-Suszek, A. Gaweł, A. Kleinrok (2024), Ranking of diseases affecting the health-related quality of life of patients in Poland – a cross-sectional study. Archives of Medical Science.
- M. Krawczyk-Suszek, A. Kleinrok (2023), Quality of life of a healthy polish population due to sociodemographic factors during the COVID-19 pandemic – a cross-sectional study. Frontiers in Public Health.
- M. Krawczyk-Suszek, R. Grabka, M. Babula, B. Martowska (2023), Health-related Quality of Life (HRQoL) of Patients Suffering from Fibromyalgia after the Classic and Tensegration Massage. Journal of Health Study and Medicine.
- M. Krawczyk-Suszek (2020), The impact of Sound on a Fixed Spectrum and Intensity on Selected Parameters of Stability, Journal of Health Study and Medicine.
- M. Krawczyk-Suszek (2020), Movement dynamics in the elbow joint. Reference range of movables in the examined joint. Premliminary reports. Fizjoterapia Polska 2020; 20(2); 94-101.
- M. Krawczyk-Suszek, M. Mańdziuk, B. Martowska (2019), Ocena Stabilności posturalnej u osób powyżej 65 r.ż. z wykorzystaniem platformy balansowej, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu.
- R. Maciejewski, J. Materna, M. Krawczyk-Suszek, M. Mańdziuk, B. Martowska, A. Banaś (2019), Subiektywna ocena wpływu kinezyterapii w środowisku wodnym na dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa – doniesienia wstępne. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu.
- K. Bałabuszek, K. Kasprzak. M. Jaremek, M. Krawczyk-Suszek, K. Wojtunik-Kulesza, M. Pawlicka, J. Bednarski, A. Mroczek, A. Kobyłka (2018), Nauki przyrodnicze i medyczne: świat żywy a technologie w otoczeniu ludzi i zwierząt.
- J. Materna. R. Maciejewski, M. Krawczyk-Suszek, M. Mańdziuk, B. Martowska, L. Sitarz (2018), Nowoczesne formy treningu ogólnorozwojowego, Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce.
Projekt jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.