Czym właściwie jest depresja i inne zaburzenia nastroju? Dlaczego bywa nazywaną modą albo próbą racjonalizacji naszych wad, zwłaszcza lenistwa i niechęci do wysiłku? Na te i inne pytania odpowie mgr Jan Gosztyła z Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii WSIiZ podczas spotkania on-line w ramach nowego cyklu wykładów psychologicznych pt. „Zdrowe relacje, zdrowa psychika”.

Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Cierpi na nią prawie jedna trzecia nastolatków. Większość z nich zmaga się z problemem samotnie. Jak zatem mówić o depresji by oswoić temat? Jak zachęcić osoby w kryzysie do komunikowania potrzeby pomocy, by otworzyć je na poszukiwanie rozwiązań? Jak otoczenie może się zachować i jak otoczyć wsparciem osoby w kryzysie? Te zagdnienia zostaną poruszone w czasie wykładu. W czasie spotkania Prelegent wyjaśni też m.in., jak rozpoznawać sygnały alarmowe w kontekście depresji i melancholii, a także jak radzić sobie z trudnościami psychicznymi w trakcie codziennego funkcjonowania.

Zdrowie psychiczne, dobrostan i równowaga emocjonalna to tematy ważne i aktualne w świecie pełnym wyzwań, niepewności i lęków. Statystki i prognozy odnośnie odsetka ludzkości cierpiącego z powodu chorób i zaburzeń psychicznych nie napawają optymizmem, a liczne informacje medialne i doświadczenia osobiste dotyczące dostępu w polskiej ochronie zdrowia do specjalistycznej pomocy psychiatrycznej, psychologicznej i psychoterapeutycznej, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, budzą duży niepokój.  W odpowiedzi na potrzeby młodych ludzi, w tym przede wszystkim studentów WSIiZ i uczniów ALO, zdecydowaliśmy o uruchomieniu cyklu wykładów pt. „ZDROWE RELACJE, ZDROWA PSYCHIKA”, które będą uzupełnieniem oferty Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii WSIiZ. Organizacja cyklu jest też odpowiedzią WSIiZ na wyniki badań ankietowych dot. zdrowia psychicznego, które przeprowadzone zostały w tym roku wśród młodych ludzi kształcących się w naszej Uczelni – mówi Rektor dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSiIZ.

Depresja, wbrew stereotypowej opinii o jej współczesnej genezie, towarzysz człowiekowi od początku jego istnienia. Biblijny Hiob i król Saul, Vincet van Gogh, Charles Dickens, Lord Byron, Ludwik van Beethoven, Edgar Allan Poe, Kurt Cobain, Zbigniew Herbert, Marek Grechuta, czy Robin Williams – to tylko krótka lista znanych osób, które zmagały się z zaburzeniami nastroju. Czym właściwie jest depresja i inne zaburzenia nastroju? Czy jest to nowa moda, próba racjonalizacji naszych wad, zwłaszcza lenistwa i niechęci do wysiłku? Czy może poważne schorzenie, na które choruje coraz więcej osób? Czy szacunki Światowej Organizacji Zdrowia, że do roku 2030 depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie to prawda, a może kolejne „bicie piany” i straszenie? Na te i wiele innych pytań dotyczących zaburzeń nastroju postaram się odpowiedzieć podczas wykładu – mówi mgr Jan Gosztyła.

Wykład odbędzie się 13 lutego br. (wtorek) o godz. 18:00 na kanale YouTube WSIiZ. Po wykładzie mgr Jan Gosztyła odpowie na pytania internautów.

Nowy cykl wykładów psychologicznych pt. „Zdrowe relacje, zdrowa psychika”

Wykłady poprowadzą specjaliści Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Jednostka na co dzień świadczy pomoc studentom i pracownikom Uczelni w zakresie zdrowia psychicznego. W ramach cyklu odbędą się trzy spotkania on-line w formie wykładów publikowanych na kanale YouTube.

Harmonogram wykładów:

• 13 lutego br. mgr Jan Gosztyła podczas wykładu pt. „Depresja, melancholia, demon w środku dnia” odpowie na pytania: Czym właściwie jest depresja i inne zaburzenia nastroju? Czy jest to nowa moda, próba racjonalizacji naszych wad, zwłaszcza lenistwa i niechęci do wysiłku? Czy może poważne schorzenie, na które choruje coraz więcej osób?;
  • 19 marca br. dr Olga Kurek-Ochmańska podczas wykładu pt. „Narcyz? Border? O zaburzeniach osobowości słów kilka” poprowadzi odbiorców poprzez gąszcz nieścisłości i mitów narosłych wokół zaburzeń osobowości i opowie o najczęściej występujących zaburzeniach osobowości i ich objawach;
  • 30 kwietnia br. mgr Agata Ziemiakowicz podczas wykładu pt. „Poczucie własnej wartości – Twoja supermoc” zdefiniuje zdrowe poczucie własnej wartości, opowie co ma na nie wpływ i jak je budować aby nam sprzyjało i było naszą wewnętrzną supermocą.

Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.