Konferencja promująca Podkarpacie, rozmowy z kandydatami na studia oraz spotkanie z Ambasadorem RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – delegacja Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania wzięła udział w Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju.

W marcu 2022 województwo podkarpackie zaprezentowało swoje atuty podczas największego wydarzenia gospodarczego na świecie – wystawy EXPO w Dubaju. Kampanii promującej region podkarpacki przyświecało hasło: „Podkarpackie z natury kreatywne”. Głównym ambasadorem, narratorem i przewodnikiem po wystawie Podkarpacia w Pawilonie Polskim na EXPO w Dubaju wybrano postać Ignacego Łukasiewicza – patrona Roku 2022 w Polsce. Na stoisku przygotowanym przez Podkarpacie zaprezentowane zostały trzy obszary tematyczne: natura, zasoby naturalne i zrównoważony rozwój; kultura, tradycja i kreatywność oraz gospodarka, nauka i technologia.

Funkcję Ambasadora Podkarpacia w dziedzinie: NAUKA pełnił mgr Łukasz Bis, Pełnomocnik Dziekana Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ ds. rozwoju kierunku Grafika Komputerowa i Projektowanie Multimedialne. Jego zadaniem było przede wszystkim przygotowanie dla uczestników EXPO czterech paneli dyskusyjnych. Jako osoba odpowiedzialna za przygotowanie paneli konferencyjnych, uważam, że ta forma aktywności – mimo, że nie najpopularniejsza, to była bardzo cenna – przyznaje mgr Łukasz Bis i dodaje: Zebrane audytorium każdego z czterech dni było aktywne i chętne do zabrania głosu w dyskusji. Konferencje dotyczyły różnych aspektów życia gospodarczego na Podkarpaciu – Przemysłu kreatywnego, Przemysłu lotniczego, Customizacji i innowacji oraz Nauki, Edukacji i Biznesu.

W trakcie dyskusji panelowych można było usłyszeć przedstawicieli bardzo dużych, światowych firm (Inglot, ML System), softwarehouseów i firm z obszaru digital (CinematicVR, mobitouch), ale także przedstawicieli świata nauki i edukacji (z WSIiZ i PRz).

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania na EXPO w Dubaju

Naszą uczelnię na targach EXPO poza Łukaszem Bisem reprezentowała delegacja w składzie m.in.: Magdalena Louis (Pełnomocnik Prezydenta ds. Współpracy z Międzynarodowej) oraz Grzegorz Karpiuk (Dyrektor Biura Projektów).

Jeżeli chodzi o obecność przedstawicieli WSIiZ w Pawilonie Polskim jako część ekspozycji Podkarpackiego, to trzeba podkreślić, że udało się spotkać z wieloma kandydatami na studia w Polsce, na naszej uczelni – informuje Magdalena Louis i dodaje: Są to w większości dzieci emigrantów, budowniczych Dubaju, z krajów takich jak Sri Lanka, Indie, Pakistan. Absolwenci dubajskich szkół średnich, którzy jednak nie otrzymują mimo miejsca urodzenia obywatelstwa ZEA. Na prezentację oferty uczelni przyszli również agenci edukacyjni z Dubaju, z którymi podpisaliśmy nowe umowy, a także ci, z którymi rozpoczęliśmy współpracę w zeszłym roku. Najwięcej pytań dotyczyło możliwości odbycia stażów w międzynarodowych firmach, a WSIiZ ma szereg umów z dużymi firmami i mogliśmy się nimi pochwalić. Zaprezentowaliśmy także perspektywy zawodowe w Polsce, a także przedstawiliśmy koszty życia w naszym kraju i opowiedzieliśmy o ofercie edukacyjnej WSIiZ.

Przy okazji EXPO odbyło się również spotkanie Magdaleny Louis z Ambasadorem RP w ZEA panem Jakubem Sławkiem. Spotkanie miało miejsce w Ambasadzie RP w Abu Zabi. Ambasador podkreślił, że Polska stoi teraz przed szansą, że należy zapraszać do Polski i zachęcać do podjęcia studiów jak najwięcej młodych ludzi z całego świata, bo to oni w przyszłości będą naszymi „ambasadorami” na świecie.

Światowa wystawa EXPO w Dubaju rozpoczęła się w październiku 2021 roku. Województwo podkarpackie zaprezentowało się w marcu, jako ostatni z polskich regionów. Więcej o udziale województwa na targach Expo można przeczytać TUTAJ.