Pierwsza w historii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uroczystość nadania symbolicznego Białego Czepka odbędzie 15 września br. (piątek), o godz. 13.00 w Auli im. prof. Jerzego Chłopeckiego. W tym dniu swoje dyplomy odbiorą pierwsi absolwenci i absolwentki kierunku Pielęgniarstwo. W Polsce uroczystość czepkowania sięga 1911 roku, ma podniosły charakter i jest wyczekiwana zarówno przez studentów, jak i wykładowców.

Pierwszy rocznik studiów na kierunku Pielęgniarstwo we WSIiZ rozpoczął swoje kształcenie w 2020 roku. Po trzech intensywnych latach studiowania mury WSIiZ opuści blisko 40 absolwentek i absolwentów (w tym 3 panowie), którzy w tym dniu odbiorą swoje dyplomy i złożą uroczyste ślubowanie w oparciu o Kodeks etyki zawodowej pielęgniarki i położnej, wypowiadając poniższe słowa:  „Z głębokim szacunkiem i czcią przyjmuję nadany mi tytuł licencjata pielęgniarstwa i uroczyście przyrzekam sprawować profesjonalną opiekę nad życiem i zdrowiem ludzkim, według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu, zapobiegać chorobom, współuczestniczyć w procesie terapeutycznym, nieść pomoc każdemu człowiekowi bez względu na rasę, wyznanie religijne, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne różnice, okazywać pacjentom należny szacunek (…)”.

Tegoroczni absolwenci proces studiowania rozpoczęli ponad 3 lata temu w czasie pandemii COVID 19. To nie był łatwy czas, ale wszyscy daliśmy radę i jestem dumna z naszych Studentek i Studentów,  a dziś już Absolwentek i Absolwentów – podkreśla Katarzyna Wyczarska-Dziki, Prodziekan Kolegium Medycznego WSIiZ ds. kierunków Pielęgniarstwo.

Wyczarska- Dziki zwraca uwagę na fakt, że po uzyskaniu niezbędnej wiedzy i umiejętności w murach Uczelni studenci z zaangażowaniem realizowali kształcenie praktyczne w licznych podmiotach leczniczych min. w SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie, Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, Szpitalu Miejski im. Jana Pawła II W Rzeszowie, Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej (Partner Strategiczny Kierunku Pielęgniarstwo), Centrum Medycznym w Łańcucie.

To jednak nie wszystko: Oprócz kształcenia zgodnego z obowiązującym standardem dodatkowo studenci brali udział w wizytach studyjnych: w Instytucie – ,,Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie w Narodowym Instytucie Kardiologii im. Kardynała Wyszyńskiego w Aninie a także w Uzdrowiskach Sanatoryjnych na Podkarpaciu. Ponadto studenci uczestniczyli w licznych spotkaniach z doświadczonymi praktykami i specjalistami pielęgniarstwa, poszerzając swoją wiedzę w zakresie roli pielęgniarki/pielęgniarza w różnych dziedzinach pielęgniarstwa – dodaje Prodziekan Kolegium Medycznego WSIiZ ds. kierunków Pielęgniarstwo.

Czepkowanie czyli ceremoniał wręczenia dyplomu licencjata pielęgniarstwa połączony z symbolicznym nadaniem czepka pielęgniarskiego to „kropka nad i” dla absolwentek i absolwentów kierunku Pielęgniarstwo, oznacza bowiem oficjalny moment wstąpienia w szeregi kadry zawodowej. Uroczystość ta jest potwierdzeniem gotowości do pełnienia roli zawodowej. Pielęgniarstwo jest zawodem szczególnym, jeśli chodzi o kompetencje, odpowiedzialność oraz kodeks etyczny, dlatego nasza Uczelnia z dumą wypuszcza w świat pierwszych absolwentów pielęgniarstwa.

Serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów kierunku Pielęgniarstwo do udziału w uroczystości. Prosimy o potwierdzenie do 7 września – tel. 17 866 12 54/17 866 14 01. Pobierz program uroczystości w PDF.