Prawie 200 osób wzięło udział w Dniu Azji/Asia Day, zorganizowanym przez Biuro Wsparcia Studentów Międzynarodowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Studenci pochodzący z krajów azjatyckich podzielili się informacjami o historii, tradycjach, zwyczajach i zabytkach państw, z których pochodzą, a następnie ich prezentacje uzupełniły pokazy strojów i tańców oraz degustacja azjatyckich dań.

Spotkanie było okazją do bliższego poznania kilku azjatyckich krajów oraz ich niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego. Bardzo się cieszę, że we WSIiZ studiują przedstawiciele tylu państw z kontynentu azjatyckiego, jestem pod wrażeniem Państwa wiedzy, aktywności i energii – mówił podczas wydarzenia Rektor WSIiZ, dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ.

Prezentacje o swoich krajach pochodzenia przedstawili: Ny Le Tran Dan z Wietnamu, Daryn Zhomart i Gulzat Yessen z Kazachstanu, Nurgazy Abdimomunov z Kirgistanu i Muyassar Asoulov z Tadżykistanu. Każda z prezentacji stanowiła mini wykład o historii, najważniejszych zwyczajach i codziennym życiu w danym kraju.

Wiele emocji i zachwytów wśród zgromadzonych widzów wywołały pokazy strojów i tańca. Pokaz strojów ludowych zdominowali studenci z Kazachstanu: Tolkyn Undash,  Assem Serik , Aygoz Sairan, Assem Abu , Aikumis Kabysheva, Darina Beispekova, Nazerke Baimenova, Zhanerke Baimenova oraz Sabina Makayeva, z kolei strój wietnamski przedstawiła Ny Le Tran Dan. Wszystkie stroje okazały się ręcznie szyte i robiły wrażenie kunsztem i jakością wykonania.

Występy wokalne i pokazy tańca także okazały się domeną studentów z Kazachstanu, na scenie Klubu Akademickiego IQ wystąpili: Akerke Mukhamadi,  Daniyar Alkulov, Nurlan Syrmanov, Nazerke Baimenova, Zhanerke Baimenova, Adil Yerzhanov, Ayagoz Sairan , Gulzat Yessen, Dilnaz Maxutova,  Balaussa Kaldykozova. Dodatkowo japońską piosenkę zaprezentowała Haruka Namiki Japan, a tradycyjną piosenkę Pamirsku przedstawił grający na gitarze Farzin Gulobov z Tadżykistanu.

Zwieńczeniem spotkania była degustacja dań kuchni azjatyckiej, częstowano się między innymi kaczką kazachskim pilaw z kurczakiem i baursaką.

Dzień Azji zorganizowaliśmy po to, aby bliżej zapoznać studentów WSIiZ z kulturą Azji, i mam na myśli nie tylko tradycyjne stroje, pieśni, tańce i potrawy, ale także energię, nastrój i zapał mieszkańców tych krajów! Jak powiedział Pan Rektor, profesor Andrzej Rozmus, studentów z Azji na uczelnianych korytarzach zawsze widać i słychać. Podczas tego wieczoru było wiele oklasków i pozytywnych emocji.  Pracownicy uczelnianego Lunch Baru przygotowali niesamowity pilaw, a nasze studentki zapewniły inne tradycyjne dania. Cieszę się, że aktywność naszych międzynarodowych studentów inspiruje wszystkich wokół – mówi Anastasiia Hlukhova, Konsultantka ds. studenckich z Biura Wsparcia Studentów Międzynarodowych WSIiZ, która prowadziła całe wydarzenie.

Studenci z Azji studiują we WSIiZ przede wszystkim na ścieżkach anglojęzycznych, między innymi Programming, Computer Science, Aviation Management oraz International Business Management.

Dzień Azji był częścią tegorocznego Melting Pot Festiwal, w ramach którego odbyły się także międzynarodowy turniej podchwytliwych zagadek, spotkanie z ukraińską sztuką, wielokulturowy talk show prowadzony przez studenta WSIiZ z Iranu oraz prezentacja świątecznych mitów z różnych stron świata.