Animacje studentów, wykładowców i absolwentów WSIiZ będzie można zobaczyć w Rzeszowie na przeglądzie „Północ-Południe – Spotkania Filmowe”. Wydarzenie odbędzie się 7-10 listopada br. w Kinie Zorza oraz w Kinie za Rogiem Cafe. Będzie mu towarzyszyć wystawa plakatów filmowych dr hab. Patrycji Longawy, prof. WSIiZ.

Podczas drugiej odsłony wydarzenia „Północ-Południe – Spotkania filmowe” będzie można zobaczyć kilka ciekawych animacji.

Krótkie etiudy animacyjne

W pierwszej części zobaczymy bardzo krótkie etiudy animacyjne wykonane przez studentów WSIiZ trwające około minuty. Motywem przewodnim tych filmów jest przedstawienie emocji takich, jak smutek, szczęście, obrzydzenie czy strach. Autorzy animacji zaprezentowanych w pierwszej części to:

1. Anna Wronowska
  2. Bernadetta Lichota
  3. Dagmara Szewczyk
  4. Darya Moroz
  5. Gabriela Wrzesien
  6. Jakub Kamelski
  7. Jakub Paśko
  8. Karolina Rząsa
  9. Margarita Ermolenko
  10. Michał Dętkoś

Animacje dyplomowe

W drugiej części zobaczymy animacje będące dyplomami licencjackimi. Pierwsza animacja to dzieło Tobiasza Ciemierkiewicza, który w swoim filmie porusza trudny temat samobójstwa. Film ten to przejmująca historia zmuszająca do myślenia.

Animacje o samobójstwie, T. Ciemierkiewicz
                               Animacje o samobójstwie, T. Ciemierkiewicz

Drugi film animowany w tej części to praca Klaudii Kudły. Jest to historia Nieświadomego Lampranta, który w pogoni za sroką wpada do miejsca starego kultu, gdzie ludzie w czasie ich zagłady czcili śmierć, przez przypadek budząc ze snu Głos.

Project LETO, K.Kudła

Filmy animowane wykładowców WSIiZ

Na końcu będzie można zobaczyć dwie animacje wykładowców WSIiZ dr Mikołaja Birka oraz mgr Patrycji Wilczyńskiej. Film Patrycji Wilczyńskiej „Kolekcjoner” to film animowany wykonany w ramach pracy dyplomowej magisterskiej na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Opowiada o skutkach konsumpcjonizmu oraz otaczania się nadmiarem urządzeń elektronicznych. Jest to powszechne zjawisko, napędzane przez koncerny, media społecznościowe, a także samo społeczeństwo. W efekcie generujemy olbrzymie ilości elektroodpadów, które pozostaną na świecie nieporównywalnie dłużej niż trwał okres ich eksploatacji.

Kolekcjoner, P. Wilczyńska
                                                     Kolekcjoner, P. Wilczyńska

„Tory” to pierwszy animowany film, zrealizowany przez dr Mikołaja Birka. Pochodząca jeszcze z czasów studenckich animacja jest impresyjną, metaforyczną historią o podróży przez życie. Na opuszczonym peronie kolejowym do pociągu wsiada samotny człowiek, udając się w monotonną, lecz gwałtownie kończącą się wyprawę. „Tory” to film zrealizowany techniką łączącą wycinankową animację komputerową oraz elementy rysowane węglem na papierze. Dr Birek jest także autorem ścieżki dźwiękowej. Film powstał w reakcji na śmierć bliskiej autorowi babci. Był kilkukrotnie nagradzany oraz prezentowany na festiwalach filmu i animacji w Polsce.

Tory, M.Birek

Pokaz animacji studentów i wykładowców WSIiZ oraz spotkanie z autorami odbędzie się 9 listopada br. o godz. 15.00 w Kinie za Rogiem Cafe.

Otwarcie wystawy plakatów filmowych dr hab. Patrycji Longawy, prof. WSIiZ, odbędzie się w holu Kina Zorza 8 listopada br. o godz. 19.00.

Program spotkań filmowych znajduje się TUTAJ.

Ideą wydarzenia jest sięgać po najciekawsze produkcje mieszczące się w umownym pasie na północ i południe od Podkarpacia. Filmy krajów skandynawskich, państw bałtyckich, krajów Europy południowo-wschodniej czy bałkańskich – „Spotkania Filmowe” mają pokazywać nagradzane i doceniane produkcje, których często próżno szukać w kinowych repertuarach.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.