Wyniki siódmej edycji ministerialnego badania losów absolwentów uczelni polskich realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, wskazują, że absolwenci studiów we WSIiZ, nieposiadający doświadczenia zawodowego przed dyplomem, szybko znajdują pracę po uzyskaniu dyplomów. Ponadto absolwenci z kilku kierunków WSIiZ zarabiają najwięcej w porównaniu z abiturientami pozostałych uczelni z regionu.
Ministerstwo Edukacji i Nauki po raz siódmy wykorzystało dane administracyjne, pochodzące z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz systemu POL-on, aby prześledzić ekonomiczne losy absolwentów polskich uczelni. Ich analiza pokazuje, że absolwenci nie posiadający doświadczenia zawodowego przed dyplomem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w porównaniu do absolwentów podkarpackich uczelni, szybko znajdują swoje pierwsze miejsce pracy. Najkrócej pracę po zakończeniu studiów szukają Absolwenci takich kierunków jak: Informatyka (I i II stopień), Zarządzanie (I i II stopień) oraz Fizjoterapia (II stopień).
Na krótki czas poszukiwania pracy przez absolwentów WSIiZ wpływa z pewnością możliwość realizacji praktyk zawodowych w trakcie studiów, a tym samym zdobycie kompetencji cenionych przez Pracodawców. Zdobycie doświadczenia związanego z kierunkiem studiów na tak wczesnym etapie pozwala nie tylko na doskonalenie swoich umiejętności, ale również umożliwia nawiązanie kontaktów zawodowych, które w przyszłości mogą zaowocować dłuższą współpracą z firmą, w której realizowane były praktyki zawodowe.
Doświadczenie zawodowe zdobyte w trakcie studiów przekłada się również na zarobki. Absolwenci z kilku kierunków WSIiZ w porównaniu z abiturientami pozostałych uczelni z regionu otrzymują najwyższe zarobki tj. z Logistyki (I stopnia), Kosmetologii (I stopnia), Informatyki (II stopnia), Zarządzania (II stopnia). W przypadku pozostałych kierunków abiturienci WSIiZ są w regionalnej czołówce pod względem zarobków w ramach pracy etatowej.
Przykładowo, w swojej pierwszej pracy, wg badań losów absolwentów uczelni polskich Ministerstwa Edukacji i Nauki, absolwenci WSIiZ na kierunku Informatyka otrzymują średnio 4183.14 zł. Warto przy okazji zauważyć, że według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2022 mediana zarobków osób z wyższym wykształceniem jest o około 3 tys. wyższa, niż osób z wykształceniem średnim.
– Dobre dane o czasie poszukiwania pracy oraz zarobkach naszych absolwentów, są konsekwencją realizowanej od lat polityki uczelni, która koncentruje się na jakości kształcenia oraz dostosowaniu kierunków i programów studiów do oczekiwań rynku pracy. Nasze programy przygotowujemy wraz z wiodącymi pracodawcami, a znaczący udział praktyków w kształcenia jest u nas od wielu lat normą. Duże znaczenie ma również działalność uczelnianego Biura Karier, w którym każdego roku na naszych studentów i absolwentów czekają tysiące ofert pracy – podsumowuje dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, Rektor WSIiZ
Polski system monitoringu losów zawodowych absolwentów szkół wyższych spotyka się z dużym uznaniem ze strony badaczy europejskich. Przez jedną z agend Komisji Europejskich zajmującej się problematyką szkolnictwa wyższego badanie Ekonomiczne Losy Absolwentów zostało uznane za „prawdopodobnie najbardziej zaawansowany system tego typu w Europie”.
W opisie system monitoringu zawodowych losów absolwentów Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje – Badania losów zawodowych absolwentów szkół wyższych uznawane są za priorytet w podwyższaniu jakości kształcenia oraz dostosowywaniu oferty edukacyjnej do wymogów współczesnego rynku pracy. Wykorzystanie danych administracyjnych do prowadzenia badań procesów edukacyjno-zawodowych jest praktyką sprawdzoną i stosowaną z powodzeniem w wielu krajach europejskich, m.in. w krajach skandynawskich, w Hiszpanii, Austrii, na Litwie i na Węgrzech.