Artykuł dr hab. Konrada Szocika, prof. WSIiZ, ukazał się w prestiżowym czasopiśmie „Bioethics”. Przedmiotem artykułu pt. „To never exist is always best. A critique of the metaphysics of pronatalism in contemporary bioethics” jest krytyka pronatalizmu dominującego we współczesnej bioetyce.
W artykule argumentuję na rzecz większego uwzględniania filozofii antynatalistycznej w bioetyce, czyli stanowiska, które sugeruje ostrożne podejście do prokreacji ze względu na cierpienie nieuchronnie wpisane w każde ludzkie życie. Bioetyka pronatalistyczna, która bezkrytycznie promuje prokreację na przykład na drodze zaangażowania dużych zasobów we wspomagane techniki reprodukcyjne, ignoruje szereg negatywnych konsekwencji, które z tego stanowiska mogą wynikać. Konsekwencje te, na które wskazuję w artykule, dotyczą opresji wobec kobiet wynikającej z presji reprodukcyjnej, problemów środowiskowych wynikających ze wzrostu populacji, jak i podziału bioetyki i medycyny na jedną służącą uprzywilejowanym (skoncentrowanymi na przykład na problemie niepłodności) i drugą dedykowaną najuboższym (które w zasadzie ignorują potrzeby olbrzymiej części mieszkańców planety zmagających się z problemami medycznymi i bioetycznymi innymi niż niepłodność) – mówi dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej.
„Bioethics” jest jednym z wiodących na świecie czasopism z zakresu bioetyki i etyki medycznej i ma 200 punktów na liście czasopism punktowanych.
Artykuł można przeczytać TUTAJ.