Zakończył się kolejny, trzynasty już rok działania Akademii 50+. W Klubie Akademickim IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyło się uroczyste podsumowanie minionego roku oraz rozdanie nagród dla aktywnych słuchaczy, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniali się do rozwoju Akademii. Podsumowujące spotkanie zwieńczyła część artystyczna o charakterze taneczno-muzycznym.

W roku akademickim 2023/24 liczba słuchaczy Akademii osiągnęła łącznie w obu semestrach 377 osóbJesteśmy bardzo zadowoleni, że tak wiele osób zapisało się do Akademii w tym roku akademickim. Nadal zauważamy powrót słuchaczy po pandemicznej przerwie. Cieszymy się także, że bardzo dużo nowych osób zdecydowało się dołączyć do grona słuchaczy Akademii 50+ w tym roku akademickim – bardzo wielu z nich zachęcili do tego znajomi, którzy już wcześniej byli naszymi słuchaczami. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, Dyrektor Akademii 50+.

Z drugiej strony, po okresie pandemii wielu słuchaczy przekonało się do zajęć online, stąd też, w dalszym ciągu, w tej formie realizowane były webinary prowadzone przez studentki z Koła Naukowego Pielęgniarstwa Kolegium Medycznego WSIiZ oraz webinary kosmetyczne pt. „Kosmetyka i pielęgnacja cery dojrzałej”. Te ostatnie to przykład bardzo udanej współpracy ze studentkami z Koła Naukowego Kosmetologii Estetycznej WSIiZ, które przygotowywały spotkania pod okiem opiekuna Koła, mgr Małgorzaty Sokół. W tym roku akademickim zajęcia dla słuchaczy przygotowywali także studenci z Koła Naukowe Pielęgniarstwa oraz Koła Naukowego Psychologii Stosowanej.

W sposób tradycyjny realizowane były zajęcia z języka angielskiego, trening pamięci i koncentracji, zajęcia z malarstwa i rysunku oraz zajęcia komputerowe. Swoje spotkania realizowały również Kluby: Wolontariusza i Nowoczesnego Rękodzieła, a Klub Filmowy i Klub Turysty organizowały wyjścia kulturalne oraz wyjazdy krajoznawcze – informuje Dyrektor Akademii.

W zakończonym roku akademickim odbyły się 22 wykłady o bardzo różnorodnej tematyce – m.in. dotyczące wyrobów ekologicznych, produkcji wina w naszym regionie, ekonomii czy podróży lotniczych.

Projekt „Akademia Zdrowia 50+” – wykłady oraz warsztaty dotyczące chorób nowotworowych, choroby Alzhaimera czy zdrowego żywienia

W tym roku akademickim Akademia 50+ uczestniczyła w projekcie „Akademia Zdrowia 50+” w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”, który finansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki. Projekt przeznaczony jest zarówno dla kobiet i mężczyzn z województwa podkarpackiego w wieku powyżej 50. roku życia. Celem głównym projektu jest popularyzacja nauki i wiedzy wśród osób 50+ z terenu województwa podkarpackiego oraz ukazanie ich przydatności w życiu codziennym, szczególnie w kwestiach związanych ze zdrowiem osób 50+ w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia.

W ramach projektu słuchacze mogli wziąć udział w bezpłatnych wykładach oraz warsztatach o tematyce zdrowotnej, dotyczącej m.in. chorób nowotworowych, choroby Alzhaimera czy zaburzeń psychicznych. Jest to niezwykła szansa dla naszych słuchaczy na pogłębienie swojej wiedzy z zakresu zdrowia. Szczególną popularnością cieszyły się zarówno wykłady, jak i warsztaty dotyczące zaburzeń zdrowia psychicznego – cieszymy się, że dzięki wydarzeniom odbywającym się w ramach projektu, słuchacze mają możliwość lepszego i skuteczniejszego przeciwdziałania tego typu chorobom – mówi Dyrektor Akademii 50+ Monika Struck-Peregończyk. Projekt będzie kontynuowany w roku następnym.

Słuchacze Akademii 50+ mieli także okazję zadbać o swoją aktywność fizyczną dzięki tańszym karnetom do dwóch działających w Rzeszowie sieci klubów fitness. Co miesiąc za naszym pośrednictwem około 100 słuchaczy kupuje karnety – to zdecydowanie obala mit o tym, że osoby 50+ są mało aktywne. Wielu z naszych słuchaczy to osoby mające różne pasje i zainteresowania, chętne do dalszego rozwoju, czynnie uprawiające sport – wyjaśnia dr Struck-Peregończyk. Najlepszym przykładem tego, że wiek nie przeszkadza w realizowaniu sportowej pasji jest członkini Samorządu Słuchaczy Akademii 50+, pani Renata Grabska. biegaczka, mistrzyni Polski w maratonach i ultramaratonach na 10 km.

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2023/24 odbyło się 13 czerwca br. w Klubie Akademickim IQ. W części artystycznej przed zgromadzonymi słuchaczami wystąpili członkowie Klubu Seniora ASTER z Przybyszówki z barwnym przedstawieniem na temat cygańskiego życia, następnie odbył się mini koncert ukraińskich muzyków (Marianny, Kariny i Tarasa) a część artystyczną zakończył tanieć w kręgu prowadzony przez panią Martę Berdel, do którego zostali zaproszeni wszyscy słuchacze. Był też czas na pogawędki i drobny poczęstunek.

Akademia 50+ powstała w 2011 roku w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jej celem jest zwiększanie aktywności oraz poszerzanie wiedzy osób powyżej 50. roku życia.

Już dziś zapraszamy do rekrutacji na nowy rok akademicki, która zacznie się w połowie września. Więcej informacji na temat rekrutacji pojawi się TUTAJ.