Plakat studenta WSIiZ Dominika Kamińskiego został wyróżniony w konkursie pn. „Pożar”, zorganizowanym przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Do XXXII edycji tego konkursu zgłoszono blisko 300 prac.

Plakat „Gaśnica ratuje, nie dekoruje!” przedstawia czerwoną atrapę gaśnicy na pomarańczowym tle. Atrapa to coś co służy do imitacji, oszukania obserwatora. Takie połączenie rzeczywistości z iluzją podkreśla kontrast między prawdziwą funkcją gaśnicy, a jej nieodpowiednim przechowywaniem. Hasło „Gaśnica ratuje, nie dekoruje!” przypomina o tym, że gaśnica ma ratować życie, a nie tylko stać w kącie i wyglądać. Plakat miał na celu przekazać odbiorcom, że ważne jest regularne kontrolowanie stanu technicznego gaśnic i dbanie o to, żeby zawsze były gotowe do użycia. Kolory wykorzystane w plakacie przykuwają uwagę, nawiązują do ognia oraz podkreślają niebezpieczeństwo i dramatyzm pracy – tak o swoim plakacie mówi Dominik Kamiński, student kierunku Projektowanie graficzne.

W Polsce w ostatnich latach notuje się ok. 150-180 tys. pożarów rocznie, w których ginie ok. 600 osób, a 4 tys. odnosi obrażenia. Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w ostatnich latach zanotowano wzrost liczby pożarów w miejscach pracy. Aby przemówić do świadomości ludzi, jak dużym jest to zagrożeniem, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy zorganizował XXXIII edycję konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pn. „Pożar”. Celem konkursu było uzyskanie oryginalnych projektów plakatów, które będą promowały problematykę bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy.

Spośród 290 prac zgłoszonych do konkursu wyróżniono 50. Zostaną one zaprezentowane na wystawach pokonkursowych, które odbędą się najpierw w siedzibie CIOP-PIB w Warszawie, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Galerii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wśród laureatów pojawiło się wielu znanych plakacistów z całej Polski.