Krótkometrażowa animacja wykładowcy WSIiZ dra Mikołaja Birka „Góra” zakwalifikowała się do Konkursu Filmów Polskich na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu. MFFA Animator to największy w Polsce festiwal filmu animowanego, jego pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji.

„Góra” to bazująca na konwencji postapokaliptycznego kina drogi i przygodowych gier wideo opowieść o podróży. Samotny wędrowiec przemierza opustoszały krajobraz w poszukiwaniu tajemniczego szczytu, kryjącego klucz do naprawienia rozpadającej się rzeczywistości. Inspirowany Dolnym Śląskiem świat pełen jest onirycznych scenerii, tajemniczych lasów, mglistych pól, porośniętych ruin i niepokojących zakłóceń – wyrw w rozpadającej się rzeczywistości. Pokonując liczne przeszkody, wędrowiec zmierza do celu, za wszelką cenę próbując naprawić to, czego z pozoru naprawić się nie da.

Animator to największy tego typu festiwal w Polsce. Kiedyś był jeszcze Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie, na którym zresztą dostałem swoją pierwszą nagrodę za studencki film „Tory”, teraz absolutny prym na tym polu wiedzie właśnie poznański Animator. To dla mnie wielka radość i zaszczyt, że z olbrzymiej puli wspaniałych filmów stworzonych przez utalentowanych ludzi to właśnie m.in. „Góra” została wybrana do Konkursu Filmów Polskich i zostanie zaprezentowana publiczności festiwalowej – tym bardziej, że to film jak na krótki metraż bardzo długi, a to przeważnie odstrasza selekcjonerów. Obok zaproszenia mojego licencjackiego filmu dyplomowego „Pies mojej babci” do prezentacji w bloku Polskiego Kina Niezależnego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2011 roku udział w Animatorze to z pewnością jeden z moich większych sukcesów – podkreśla dr Mikołaj Birek, Adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego WSIiZ.

Animacja została zrealizowana w ramach pracy doktorskiej dra Mikołaja Birka „Gra w tworzenie. Warsztat współczesnego artysty multimedialnego”, obronionej z wyróżnieniem w październiku 2023 roku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Kadry z filmu „Góra”:

Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu obejmuje 4 sekcje konkursowe, są to: kwalifikujący do Oscara Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych,Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych.

Filmy konkursowe ocenia Międzynarodowe Jury, w którego skład wchodzą twórcy, producenci i pasjonaci animacji. W minionych edycjach laureatów wybierali m.in. Daniel Gill, Hisko Hulsing, Matylda Damięcka, Špela Čadež, Margaret Parsons, Mike Johnson, Marta Pajek, Joanna Quinn, Phil Mulloy i Tim Allen. Widzowie i widzki pokazów konkursowych na Festiwalu również mają okazję uhonorować swoich faworytów biorąc udział w plebiscycie, w wyniku którego wyłaniani są laureaci prestiżowych Nagród Publiczności w kategoriach: Film Krótkometrażowy, Film Pełnometrażowy, oraz Serial Animowany.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 25-30 czerwca br. W czołówce filmu zapowiadającego konkurs można zobaczyć w 7. sekundzie fragmenty „Góry”.

Zwiastun:

Saudtruck do filmu „Góra”.