prof. Ryszard Tadeusiewicz
Automatyk, informatyk i biocybernetyk. Absolwent Wydziału Elektrycznego AGH (1971) doktorat (1975), habilitacja (1980) i tytuł profesorski (1986w wieku 39 lat) też na tym wydziale. W wyniku ogólnopolskich tajnych wyborów został w 1999 roku najmłodszym członkiem Komitetu Badań Naukowych i pracował tam w Komisji Badań Podstawowych i w Komisji Badań Stosowanych w pierwszych (pionierskich!) dwóch kadencjach tej instytucji, która zastąpiła komunistyczne ministerstwo nauki. Potem, gdy ministerstwo odtworzono, a KBN zlikwidowano – był członkiem Rady Nauki Polskiej.
Wypromował 76 doktorów. Recenzował około 300 doktoratów, blisko 200 habilitacji i ponad 100 wniosków o tytuł profesora nauk technicznych, przyczyniając się znacząco do rozwoju kadr naukowych w Polsce i za granicą (jego doktoranci są profesorami w USA, RFN, GB i Australii). W wyniku ogólnopolskich wyborów przez wiele kadencji był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych.
Przez społeczność AGH został wybrany na stanowisko prorektora ds. badań naukowych (1996), a potem trzykrotnie był wybierany na stanowisko rektora AGH (1998 – 2005). Od 1998 roku jest członkiem PAU, był twórcą Komisji Nauk Technicznych w tej Akademii, a od 2001 roku jest także członkiem PAN i kilku europejskich akademii nauk. Trzykrotnie był wybrany Prezesem Krakowskiego Oddziału PAN i zarządzał tym największym w Polsce zgromadzeniem wybitnych uczonych (w Warszawie PAN nie ma osobnego Oddziału).
Laureat wielu nagród i odznaczeń, doktor Honoris Causa 14 uczelni krajowych i zagranicznych. Członek-założyciel i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego a także członek-założyciel i honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji.
Zajmuje się głównie problematyką sztucznej inteligencji. Wykreował w Polsce czterokrotnie nowe gałęzie w zakresie badań naukowych i zastosowań sztucznej inteligencji. Są to odpowiednio zagadnienia automatycznego rozpoznawania mowy (1971-1985), sieci neuronowych (1983 – 1998), komputerowego przetwarzania i rozpoznawania obrazów (1990 – 2001) i automatycznego rozumienia danych medycznych (1999 – 2020). Napisał 113 książek i ponad 2 tys. artykułów naukowych. Szczególnie dużo robi dla popularyzacji nauki. Napisał ponad 1500 artykułów popularnonaukowych i ma stałe audycje popularyzujące wiedzę w RMF Classic (dwa razy w tygodniu) oraz średnio 3 razy w miesiącu w Radiu Kraków (audycja „W kręgu nauki”). Dwukrotny laureat nagrody PAP „Popularyzator Nauki”.
Pełne dane wraz z wykazami publikacji i książek oraz odnośnikami do ich pełnych tekstów są na stronie: www.Tadeusiewicz.pl