„Weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!” tak brzmi hasło Fundacji „Różowa Skrzyneczka”, która walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania dołączyła do akcji z inicjatywy Samorządu Studenckiego. W związku z tym w toaletach na terenie uczelni pojawiły się skrzyneczki, w których znajdują się bezpłatne artykuły higieniczne.
Różowa Skrzyneczka to kampania, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, a także zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji (i nie tylko) w przestrzeni publicznej oraz edukacji w zakresie miesiączkowania. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania dołączyła do akcji z inicjatywy Samorządu Studenckiego.
Wykluczenie menstruacyjne w Polsce jest faktem: wiele kobiet oraz dziewcząt nie może sobie pozwolić na zakup niezbędnych artykułów higienicznych i negatywnie wpływa to na ich samopoczucie i aktywność w sferze publicznej. Włączając się z inspiracji naszego Samorządu Studenckiego w akcję Różowa skrzyneczka wyraźnie podpisujemy się pod hasłem, że swobodny dostęp do artykułów higienicznych powinien być w naszym kraju prawem, a nie luksusem. Wykluczenie menstruacyjne to także bardzo ograniczona edukacja dotycząca jednego z podstawowych procesów fizjologicznych kobiet stanowiących ponad połowę społeczeństwa. Pora to zmienić i włączyć tę tematykę związaną do normalnego codziennego dyskursu. Dodam jeszcze, że udział w akcji Różowa skrzyneczka to element realizacji Strategii Zrownoważonego Rozwoju WSIiZ na lata 2022-2024, a konkretnie punktu 5. dotyczącego równości płci oraz wzmocnienia pozycji kobiet i dziewcząt – zwraca uwagę dr Małgorzata Gosek, Proektorka ds Nauczania.
Promowanie inicjatywy różowych skrzyneczek jest jak najbardziej słuszną inicjatywą z tego względu, że każda z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będziemy potrzebować konkretnych środków higienicznych – mówi Karolina Zawiślak, Przewodnicząca Samorządu Studenckiego WSIiZ. Pomysł narodził się z potrzeby. Rozwijając te słowa pozwolę sobie przytoczyć historię z Kielnarowej, kiedy to podczas konferencji BETA, jedna z prowadzących tą konferencję znalazła się w sytuacji, w której potrzebowała środków higienicznych. W Kielnarowej blisko kampusu nie ma niestety sklepu i dostęp do środków higienicznych jest utrudniony – dodaje Przewodnicząca Samorządu Studenckiego WSIiZ.
Wybór miejsca montażu różowych skrzyneczek nie jest przypadkowy. Wszystkie skrzyneczki zostały zamontowane w taki sposób, aby miały do nich dostęp osoby z niepełnosprawnościami. Skrzyneczki, w których znajdują się bezpłatne artykuły higieniczne znajdziemy w dwóch toaletach na terenie uczelni:
- Toaleta obok Read&Relax Room– budynek przy ulicy Sucharskiego 2.
- Toaleta naprzeciwko Portierni – kampus w Kielnarowej
O Fundacji Różowa Skrzyneczka
Fundacja Różowa Skrzyneczka od ponad dwóch lat działa zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar! A wszystko po to, by skutecznie walczyć z ubóstwem i tabu menstruacyjnym. Pomaga im w tym, między innymi, ponad 7400 sztuk Różowych Skrzyneczek, które można spotkać w wielu szkołach, instytucjach i prywatnych firmach.
Cieszymy się, że razem z naszą fundacją chcecie budować różową społeczność i sprawić, by podpaski były traktowane na równi z papierem toaletowym. Ze względu na duże potrzeby nie jesteśmy jednak w stanie regularnie zapełniać każdej skrzyneczki. Dlatego w większości przypadków o jej zawartość dba lokalna społeczność lub rada rodziców, często we współpracy z samorządem lub lokalnym biznesem – mówią osoby działające w Fundacji.
Celem akcji jest zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Działaczki podkreślają potrzebę ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki. Hasło Fundacji „Weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!” przypomina o regularnym uzupełnianiu skrzynek. Zależy nam na tym, by skrzyneczka nie stała pusta, dlatego prosimy o regularne jej doglądanie i uzupełnianie zapasów w razie potrzeby – podkreślają osoby działające w Fundacji. Lokalizacje wszystkich jednostek biorących udział w akcji znajdują się na mapie różowych skrzyneczek.