Opowieści o zwyczajach bożonarodzeniowych w Polsce i innych krajach świata wypełniły wigilijne spotkanie dla międzynarodowych studentów WSIiZ. Były także kolędy oraz tradycyjne polskie dania: barszcz z uszkami, pierogi i makowiec.
„Wigilia po polsku” jak co roku została zorganizowana przez Biuro Wsparcia Studentów Międzynarodowych, które odpowiada nie tylko za pomoc studentom obcokrajowcom, lecz także za ich integrację. Cieszymy się, że nasze świąteczne spotkania cieszą się taką popularnością wśród studentów. Dzięki takim wydarzeniom jak „Wigilia po polsku” czy „Wielkanoc w międzynarodowym gronie” młodzież z ponad 50 państw świata dowiaduje się nie tylko o tym, jak wyglądają święta w Polsce, ale także w innych odległych miejscach świata – mówi kierująca Biurem dr Sylwia K. Mazur.
Gości przywitała dr Izabela Cichocka, Prodziekan Kolegium Zarządzanie na kierunkach anglojęzycznych. Pani Dziekan podkreśliła, jak ważnym czasem dla całej społeczności akademickiej jako wspólnoty jest okres Bożego Narodzenia. Po niej na scenie wystąpiła trójka studentów, którzy zaprezentowali najpiękniejsze tradycje bożonarodzeniowe ze swoich państw.
Aleksandra Janusz, studentka pierwszego roku na kierunku Aviation Management, przybliżyła swoim kolegom i koleżankom zwyczaje celebrowane w polskich domach. Archil Chikhradze z Gruzji, student Aviation Management, i Dawit Netere z Etiopii, studiujący na kierunku Programming, podzielili się z kolei opowieściami o gruzińskich i etiopskich zwyczajach świątecznych. Są one dość odległe od polskiej tradycji, wspólne jest natomiast rodzinne przeżywanie tego okresu. Dla Archila oraz dla Dawita to będą pierwsze święta poza krajem i bez rodziny. Świąteczne spotkanie w gronie innych studentów i wykładowców to dla nich ważne wydarzenie, pozwalające lepiej poczuć się w nowym miejscu i zmniejszyć tęsknotę za domem.
Prezentacje przeplatane były występami studentki Dziennikarstwa Yaryny Kisil, która nie tylko zaśpiewała tradycyjną ukraińską pieśń „Szczedryk”, lecz także „Last Christmas” wykonywaną w oryginale przez brytyjski zespół Wham. W drugiej części wieczoru goście zostali podjęci polskimi daniami podawanymi tradycyjnie w noc wigilijną. Całe wydarzenie odbyło się w języku angielskim.