Dr hab. Henryka Czyż, prof. WSIiZ

Profesor Uczelni w Katedrze Kognitywistki i Modelowania Matematycznego.

Zatrudniona w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania od 2021 roku.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół: mechaniki teoretycznej i akustyki fizycznej oraz zastosowań ultradźwięków w inżynierii medycznej. Jest autorką prac w znaczących czasopismach naukowych: Archives of Acoustics, Acustica, Acta Acustica, Acta Physica Polonica, J.A.S.A. (The Journal of the Acoustical Society of America) oraz  monografii, kilku rozdziałów w monografiach polsko- i angielskojęzycznych.

W okresie 2012-2016 była przewodniczącą Senackiej Komisji ds. Kształcenia na Politechnice Rzeszowskiej. W latach 2008 – 2012 pełniła funkcję prodziekana do spraw nauki Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej PRz. W okresie 2012 – 2016 była kierownikiem Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej w PRz. W 2013 roku dołączono ją do grona ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Akustycznego  (PTA) oraz European Acoustics Association, (EAA) (od 1993). W okresie 1999-2002 pełniła funkcję członka Zarządu PTA.

Recenzentka grantów krajowych i zagranicznych, artykułów naukowych  dla czasopism Archives of Acoustics, Advances of acoustics, Physics for Economy.

Zainteresowania prywatne: sztuka kulinarna, gimnastyka rekreacyjna, muzyka, związki fizyki z innymi dziedzinami, np. zarzadzaniem, inżynierią medyczną,  muzyką.

Wybrane artykuły związane z zainteresowaniami prywatnymi:

• Physics in medicine and economy of contemporary society Physics for Economy,  vol. 1, no. 1, 2017
  • Spotkanie Wojciecha Kilara w czasoprzestrzeni z Albertem Einsteinem – człowiekiem stulecia Kamerton 1 (51), Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne, Rzeszów, 264-269, 2007.
  • Romantyk na scenie i w życiu: jubileusz 25-lecia pracy artystycznej Marka Torzewskiego , KAMERTON  Nr 52, Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne,  s. 277-283, 2008.

Prowadzone przedmioty:

Podstawy matematyki, Matematyka, Fizyka

Materiały dla studentów dostępne są na platformie Moodle.

Dr hab. Henryka Czyż prof. WSIZ
Katedra Kognitywistki  i Modelowania Matematycznego
e-mail: hczyz@wsiz.edu.pl
35-225 Rzeszów, ul. Sucharskiego  2
p. RA 244

KONSULTACJE

Konsultacje prowadzone są online: środa godz. 18:00 – 19.30

Czy wiesz, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie należy do czołówki najlepszych uczelni w Polsce? Oferujemy kształcenie praktyczne, dostosowane do trendów panujących na rynku pracy. Badania dowodzą, że nasi absolwenci szybko znajdują dobrze płatną pracę i są zadowoleni ze studiów.

ul. mjr. Henryka Sucharskiego 2