Film „xABo: Ksiądz Boniecki” otrzymał nagrodę Grand Prix „Wielki Złoty Nanuk” dla najlepszego filmu podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Flahertiana. Produkcja powstała pod auspicjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania jako Sponsora Głównego.

O czym opowiada Film „xABo: Ksiądz Boniecki” ?

Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych – mówi bohater filmu ks. Adam Boniecki: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego ksiądz Boniecki używa w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania i wątpliwości ekipa filmowa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.

Film „xABo: Ksiądz Boniecki” wyreżyserowała Aleksandra Potoczek, jest to jej pełnometrażowy debiut. Muzykę do filmu skomponowała Hania Rani, wokalistka i pianistka, pięciokrotnie nominowana do Fryderyków. Producentem filmu jest Fundacja Tygodnika Powszechnego („Tygodnik” to obecnie jedyne medium, gdzie ksiądz Boniecki może wypowiadać się publicznie). Film został w połowie sfinansowany z publicznej zbiórki (tzw. crowdfundingu), a sponsorem głównym filmu jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

Kilka słów o festiwalu Flahertiana

21. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Flahertiana – to festiwal organizowany w Rosji od 1995 roku. Jego patronem jest amerykański filmowiec Robert Flaherty, który w swojej twórczości dokumentalnej dążył do ukazanie prawdziwego życia bohaterów i uporządkowania na ekranie treści zgodnie z prawami dramaturgii. Główną metodą jego pracy była długotrwała obserwacja. W skład komisji selekcyjnej festiwalu wchodzą krytycy filmowi Wiktoria Belopolska i Marina Drozdowa oraz filmowcy Boris Karadzhev i Pavel Petchenkin. Festiwal Flahertiana wspierany jest przez Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej i Kraj Permski.

Do tej pory film „xABo: Ksiądz Boniecki” uhonorowano także na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym Nagrodą im. Macieja Szumowskiego za „szczególną wrażliwość na sprawy społeczne”. Obecnie jest on dostępny online m.in. TUTAJ.
Zobacz zwiastun filmu.
Zobacz rozmowę z księdzem Bonieckim.