Dr Konrad Szocik, adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych WSIiZ, swoje prace badawcze w roku akademickim 2021/2022 realizuje w Uniwersytecie Yale w USA. W Yale Interdisciplinary Center for Bioethics, który jest częścią Institution for Social and Policy Studies (ISPS) na Uniwersytecie Yale, dr Szocik pracuje jako „visiting fellow”. Wyjazd jest realizowany w ramach stypendium im. Mieczysława Bekkera, otrzymanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

W trakcie pobytu trwającego od września 2021 r. do września 2022 r. dr Konrad Szocik będzie rozwijał międzynarodową współpracę z zagranicznymi naukowcami oraz realizował projekt naukowy pt. „Genetyka, etyka i kolonizacja kosmosu. Zagadnienia bioetyczne w przyszłych załogowych misjach kosmicznych”. Tematyka badań dotyczy etyki misji kosmicznych i modyfikowania genetycznego. Główne tematy mojej pracy naukowej to m. in. etyka modyfikowania i ulepszania człowieka za pomocą biotechnologii, porównanie kontekstu etycznego i bioetycznego Ziemi i misji kosmicznych, czy uzasadnienie dla misji kosmicznych w świetle wybranych wyzwań bioetycznych  – informuje dr Konrad Szocik.

Dr Szocik w Uniwersytecie Yale pracuje nad kilkoma artykułami oraz książką, którą przygotowuje dla Oxford University Press.

Swój czas dzielę między Centrum Bioetyki a liczne biblioteki, dostęp do wszelkich materiałów, zarówno pozycji drukowanych, jak i zasobów online, niesamowicie ułatwia tutaj pracę naukową. Yale posiada wspaniałą infrastrukturę, która czyni pracę naukową przyjemniejszą i łatwiejszą. Ta infrastruktura to zarówno biblioteki, otwarte nawet w niedziele do 23:00, fakt, że mam do wyłącznej dyspozycji własne komfortowe biuro, czy chociażby sieć Yale Shuttle, autobusów kursujących co kilka/kilkanaście minut, które za darmo przewożą pracowników i studentów Yale na terenie całego campusu (który tutaj jest równoznaczny z całym centrum New Haven). Warunki do pracy naukowej są idealne, a zarówno dyrektor Centrum Bioetyki, jak i administracja Yale służą zawsze wszelką pomocą i wsparciem w każdej sprawie – relacjonuje swój pobyt dr Konrad Szocik.