Dr Łukasz Błąd

Wykładowca w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej.

Dyrektor artystyczny IQ Club (WSIiZ).

Zatrudniony w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od 2004 roku.

Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce (Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa    i Nauk Politycznych, rok 2013).

Magister socjologii (Uniwersytet Rzeszowski, 2004,) oraz magister historii (WSP Rzeszów, 2001).

Ukończył podyplomowe studia menadżerskie (CSP WSIiZ), studiował także w Haute École Roi Baudouin w Braine–le–Comte w Belgii.

Współpracownik Radia 357 (wcześniej związany z radiową Trójką oraz Polskim Radiem Rzeszów).

Opiekun studia Intro.Media  (wcześniej redaktor naczelny radioeter.fm).

Pełnił funkcję dyrektora ds. produkcji multimedialnej WSIiZ.

Juror konkursu Podcast Roku im. red. Janusza Majki.

Laureat i juror konkursów kabaretowych, autor tekstów kabaretowych, satyrycznych (TVP, Polsat, TVN7, HBO na Stojaka, Polskie Radio) i sztuk teatralnych (Akademia Aktorska „Artysta”).

Prowadzi szkolenia z zakresu wystąpień publicznych i autoprezentacji.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół: historii kabaretu, roli satyry, komunikacji społecznej.

1. Ł. Błąd, Radio internetowe, radio w Internecie – o słuchaniu online, [w:] Nauki o mediach i komunikacji społecznej. Krystalizacja dyscypliny w Polsce. Tradycje, nurty, problemy, rezultaty, A. Adamski, S. Gawroński, M. Szewczyk, Aspra, Warszawa 2017.
  2. Ł. Błąd, Kabaret w Polsce – polski kabaret, [w:] Humor Polski, D. Brzozowska, W. Chłopicki (red.), Tertium, Kraków 2014.
  3. Ł. Błąd, I. Mikrut, Polska piosenka kabaretowa – zarys wybranych nurtów i zjawisk, [w:] Humor Polski, D. Brzozowska, W. Chłopicki (red.), Tertium, Kraków 2014.
  4. Ł. Błąd, Kongres satyryków, listopad 1948 roku, [w:] Zwrot polityczny ’48. Między polską drogą a projektem uniwersalny, UW-AAN-Aspra-JR, Warszawa 2013.
  5. Ł. Błąd, Telewizyjne programy kabaretowe i satyryczne w Polsce w latach 1989-1998, „Komunikacja Społeczna” 2013, nr 4 (8), (www.komunikacjaspoleczna.edu.pl).
  6. Ł. Błąd, I. Mikrut, The cabaret song, [in:] Polish humour : Humour and Culture 2, Brzozowska, W. Chłopicki (ed.), Tertium, Kraków 2012.
  7. Ł. Błąd, Cabaret in Poland – Polish cabaret, [in:] Polish humour : Humour and Culture 2, Brzozowska, W. Chłopicki (ed.), Tertium, Kraków 2012.
  8. Ł. Błąd, Prasa galicyjskiego Rzeszowa : zasięg, znaczenie, rola redakcji w życiu miasta, „Komunikacja Społeczna” 2012, nr 3, s. 49-64; (www.komunikacjaspoleczna.edu.pl).
  9. Ł. Błąd, Wykładowca dowcipny, czyli wady i zalety humoru w szkole wyższej, [w:] Wykładowca doskonały. Podręcznik nauczyciela akademickiego, A. Rozmus (red.), Wolters Kluwer, Warszawa 2010; wyd. 2 rozszerzone i uaktualnione: Warszawa 2012.
  10. Ł. Błąd, M. Wojtowicz-Błąd, Głos i wymowa dobrego wykładowcy, [w:] Wykładowca doskonały. Podręcznik nauczyciela akademickiego, Andrzej Rozmus (red.), Wolters Kluwer, Warszawa 2010; wyd. 2 rozszerzone i uaktualnione: Warszawa 2012.
  11. Ł. Błąd, Jurorzy przeglądów i festiwali kabaretowych w Polsce – czyli kto kształtuje polską scenę kabaretową, [w:] Oblicza Humoru, W. Świątkiewicz, M. Świątkiewicz-Mośny, W. Ślęzak-Tazbir (red.), t. IV, PTS, Warszawa 2010.
  12. Ł. Błąd, Aktywność zawodowa studentów dziennikarstwa a uwarunkowania rynku pracy, [w:] Dziennikarz na rynku pracy. Perspektywy studiów dziennikarskich, S. Gawroński (red.), Branta, Bydgoszcz 2010.
  13. Ł. Błąd, Organizacja studiów, stypendia oraz funkcjonowanie samorządu i organizacji studenckich [w:] Szkolnictwo wyższe w Polsce. Ustrój – prawo – organizacja, S. Waltoś, A. Rozmus (red.), Wyd. WSIiZ, Rzeszów 2008; wyd. 2 rozszerzone i uaktualnione: Kraków – Rzeszów – Zamość 2012.
  14. Ł. Błąd, Współczesne przeglądy i festiwale kabaretowe w Polsce – ich funkcje i rola w kształtowaniu grup kabaretowych, [w:], Oblicza Humoru, W. Świątkiewicz, M. Świątkiewicz-Mośny, W. Ślęzak-Tazbir (red.), t. II, PTS, Wrocław 2008.
  15. Ł. Błąd, Wygląd zewnętrzny polityków jako źródło komizmu, [w:] Polityka i politycy, J. Miluska (red.), Wyd. UAM, Poznań 2009.
  16. Przekazy polityki, rozdz. Władcy i błazna szorstka przyjaźń – czyli o komizmie w polityce, Konsorcjum Akademickie, Kraków – Rzeszów – Zamość 2009.
  17. Ł. Błąd, Kultura studencka – przeszłość a teraźniejszość: od pokolenia Kataryniarzy do pokolenia gadu-gadu, [w:] Uniwersytet – społeczeństwo – gospodarka, J. Chłopecki (red.), Wyd. WSIiZ, Rzeszów 2006.

Prowadzone przedmioty:

w semestrze letnim 2023/2024:

• Współczesne nurty w kulturze i sztuce
  • Autoprezentacja i wystąpienia publiczne
  • Warsztat kompetencyjny
  • Seminarium dyplomowe

Materiały dla studentów dostępne są na platformie Moodle.

Dr Łukasz Błąd
Katedra Mediów i Komunikacji Społecznej
IQ Club
e-mail: lblad@wsiz.edu.pl
35-225 Rzeszów, ul. Sucharskiego 2
pokój: RA 018
tel.: 017/866 15 33

KONSULTACJE

Wtorki 13:30-15:00 pok. 018 (IQ Club)

Czy wiesz, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie należy do czołówki najlepszych uczelni w Polsce? Oferujemy kształcenie praktyczne, dostosowane do trendów panujących na rynku pracy. Badania dowodzą, że nasi absolwenci szybko znajdują dobrze płatną pracę i są zadowoleni ze studiów.

ul. mjr. Henryka Sucharskiego 2