Studentka Aviation Management, Klaudia Hartmanis ma na swoim koncie wiele sukcesów sportowych. To aktualna wicemistrzyni świata, wicemistrzyni Europy i mistrzyni Polski w freestyle slalom skating. Od 25 do 27 kwietnia 2015 roku walczyć będzie o kolejne punkty w światowym rankingu na zawodach w Namwon w Korei Południowej.

Klaudia Hartmanis - freestyle slalom skating

Studentka WSIiZ ma za sobą intensywne przygotowania. Ćwiczy m.in. w Hali Sportowej WSIiZ w Kielnarowej [zobacz film].

– Będę startować w czterech kategoriach – battle, speed, classic i pair classic – mówi Klaudia Hartmanis. – W pierwszej z nich każdy zawodnik ma po dwa przejazdy i trzeba zmieścić się w czasie 30 sekund. Mamy do dyspozycji cztery tory: 20 kubków co 80 cm i 50 cm, 14 kubków co 120 cm oraz dodatkowy tor 10 kubków co 80 cm. Przejazd ocenia trzech sędziów, którzy porównują poziom jazdy i wybierają dwie osoby, które przechodzą do finałów – wyjaśnia.

Najlepiej oceniane są przejazdy bogate w trudne technicznie akrobacje. – Staramy się wykonywać jak najtrudniejsze triki, większość na jednym kółku, skomplikowane i atrakcyjne dla oka przejścia z jednego triku do innego, no i przede wszystkim robić do bardzo dokładnie – mówi Klaudia.

W kategorii speed chodzi o jak najszybsze pokonanie toru złożonego z 20 kubków rozstawionych w odległości 80 cm. – Zasada jest taka, że od momentu pierwszego kubka trzeba jechać na jednej nodze do przodu i tak dojechać 80cm za ostatni kubek czyli przeciąć linię fotokomórki. Za położenia nogi podczas jazdy jest dyskwalifikacja – tłumaczy Klaudia Hartmanis.

Kategoria classic to układ do muzyki własnej. Długość całości to maksymalnie 2 minuty. Styl, trudność trików, jakość ich wykonania, zgranie z muzyką i balans ciała ocenia zazwyczaj pięciu sędziów.

Podobne są zasady kategorii pair classic. – Z tym, że jeździ się w parach i czas jest wydłużony do 3 minut. Nie ma znaczenia wiek ani płeć, wszyscy chętni startują razem – mówi studentka WSIiZ. W tej kategorii Klaudię zobaczymy razem ze swoim chłopakiem [zobacz ich wspólne jazdy]

Za Klaudię trzymamy kciuki a o szczegółach będziemy informować. Śledźcie relację naszej studentki na uczelnianym Facebooku.