W tegorocznej edycji konkursu Grasz o staż zostało wyłonionych 214 laureatów. Nagrodą w konkursie była możliwość realizacji stażu w jednej z 78 firm – fundatorów nagród. Wśród laureatów 18. edycji konkursu „Grasz o staż” znaleźli się studenci i absolwenci WSIiZ.

Olena Kolikhova, absolwentka studiów II stopnia, kierunku Ekonomia. Odbywa staż w firmie Microsoft.

W jaki sposób dowiedziała się Pani o konkursie „Grasz o staż”?

– O konkursie po raz pierwszy usłyszałam wiosną tego roku na Dniach Kariery, które odbył się w rzeszowskiej Hali Podpromie. Dostałam ulotkę z informacjami o tym konkursie. Dopiero w domu, kiedy dokładnie przeczytałam tą ulotkę oraz zobaczyłam listę firm, w których mogę dostać staż, zdecydowałam się wziąć udział w konkursie oraz rozwiązać case study.

W jakiej firmie odbywa Pani staż?

– Wygrałam staż w firmie Microsoft. Obecnie jestem członkiem młodego i przyjaznego zespołu Education, który jest częścią działu Public Sector.

Dlaczego wybrała Pani tę firmę?

– Kiedy wybierałam Microsoft jako firmę, gdzie chciałabym odbyć staż, nawet nie wierzyłam, że to jest możliwe, chociaż zawsze marzyłam o pracy w dużej międzynarodowej firmie. Oprócz tego, uważam, że technologie są naszą przyszłością, i właśnie Microsoft jest jedną z największych firm technologicznych na świecie, liderem w branży IT. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogę dołączyć się do osób, zmieniających naszą przyszłość.

Jak wyglądał proces kwalifikacyjny?

– Po rozwiązaniu case study, zadzwoniła do mnie osoba zajmująca się rekrutacją pracowników w Microsoft, powiedziała że moja praca została wybrana jako jedna z najlepszych i zaprosiła mnie na rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowa składała się z 3 części. Pierwszą częścią była 10-minutowa opowieść o sobie, moich kwalifikacjach, doświadczeniach i zainteresowaniach, później musiałam zaprezentować swoje case study oraz odpowiedzieć na różne pytania. Bardzo stresowałam się przed tą rozmową, ale odbyła się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Po tygodniu dowiedziałam się że zostałam przyjęta do grona dziesiątki stażystów firmy Microsoft.

Jak została Pani przyjęta przez zespół współpracowników? Czy mogła Pani liczyć na ich pomoc i wsparcie?

– Pierwszą rzeczą, jaką pamiętam, kiedy przyszłam do Microsoft była niezwykle ciepła i przyjazna atmosfera. Młody, energiczny i przyjazny zespół sprzyjał do komunikacji. W Microsoft wszyscy bez wyjątku pracownicy zawsze są chętni pomóc i odpowiedzieć na wszystkie moje pytania. Taka miła atmosfera przekształca pracę w zabawę, a współpracowników w drugą rodzinę.

Jakie zadania zostały Pani przydzielone?

– Podczas stażu dostałam całkiem samodzielny projekt, miałam przygotować kompleksowy plan sprzedaży produktu IT Academy na rynku edukacyjnym. Moimi obowiązkami było opracowanie strategii oraz budowanie modeli sprzedaży produktu, rozwój modelu obsługi klienta, przygotowanie materiałów marketingowych dotyczących produktu, tworzenie materiałów edukacyjnych dla strony internetowej, rozwój komunikacji z klientami oraz tworzenie i utrzymywanie fanpage’u na Facebooku.

Czy sądzi Pani, że udział w konkursie „Grasz o staż” będzie miał wpływ na Pani karierę zawodową?

– Niezależne od tego czy będę pracować w korporacji, małej firmie czy otworzę swoją firmę, myślę, że zdobyte na stażu doświadczenie bardzo mi przyda. Oprócz tego, myślę, że zwycięstwo w takim dużym polskim konkursie oraz odbycie stażu w międzynarodowej korporacji pomogą mi bardzo szybko znaleźć pracę.

Jakie widzi Pani korzyści z udziału w konkursie?

– Udział w „Grasz o staż” oraz staż w firmie Microsoft byli świetną okazją aby zdobyć cenne doświadczenie oraz dowiedzieć się więcej informacji na temat różnych obszarów biznesowych oraz zrozumieć podstawowe procesy biznesowe korporacji. Dowiedziałam się wiele na temat wewnętrznych mechanizmów funkcjonowania międzynarodowych firm. Podczas stażu miałam możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych projektach i byłam bardzo zaskoczona różnorodnością zadań. Zdobyłam doświadczenie w realizacji projektów i nauczyłam się szybko rozwiązywać problemy. Oprócz konkretnych umiejętności bezpośrednio związanych z moim stanowiskiem, nauczyłam się takich uniwersalnych rzeczy jak interakcja z kolegami, przywództwo, zarządzanie czasem, praca z dokumentami i liczbami.

Co mogłaby Pani doradzić studentom, którzy nie są zdecydowani czy brać udział w konkursie?

– Myślę, że konkurs Grasz o staż jest świetną możliwością dla studentów prawie każdego kierunku studiów, którzy chcą rozpocząć swoją karierę w znanych polskich lub międzynarodowych firmach. Bardzo zachęcam wszystkich do udziału w Grasz o staż!

Proszę o napisanie swojego motto.

– Bardzo podoba mi się motto firmy Nike: Just do it!