Kolejny rok inspirujących spotkań, aktywności i integracji za nami. Akademia 50+ już po raz 15 podsumowała swoją działalność! Uroczystość w Klubie Akademickim IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie była okazją do uhonorowania najbardziej zaangażowanych słuchaczy, a także świętowania w wyjątkowej atmosferze. Co działo się podczas finału tego niezwykłego roku?

W tegorocznej odsłonie Akademii 50+ uczestniczyło 389 osób, w tym 53 nowych słuchaczy.

Bardzo się cieszymy, że tak wiele osób zapisało się do „Akademii”. Wiele osób pojawiło się u nas dzięki rekomendacji znajomych, którzy wcześniej byli już naszymi słuchaczami. Jest to dla nas najlepszy dowód na to, że byli zadowoleni – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, dyrektorka Akademii 50+.

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2025/2026 odbyło się w Klubie Akademickim IQ. W wydarzeniu uczestniczyli licznie zgromadzeni słuchacze Akademii 50+, a także goście, m.in. z Wydziału Polityki Społecznej UM Rzeszowa.

Po oficjalnej części spotkania nadszedł czas na muzyczne niespodzianki – jako pierwszy wystąpił polsko-ukraiński zespół „Brawo”, a następnie publiczność porwał swoim występem student kierunku Praca socjalna, Carlton Nyirenda. Po części artystycznej był czas na rozmowy, podziękowania i drobny poczęstunek. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze i stanowiło piękne podsumowanie intensywnego, pełnego aktywności roku akademickiego.

Jak wyglądał miniony rok w Akademii 50+?

Słuchacze mieli okazję wziąć udział w 23 wykładach (10 w semestrze zimowym i 13 w semestrze letnim), których tematami były m.in.: nowe technologie, bezpieczeństwo, historia, zdrowie, geografia, literatura czy finanse, mogli skorzystać także z zajęć dodatkowych, takich jak: nauka języka angielskiego (kilka grup na różnych poziomach), język włoski, zajęcia z malarstwa i rysunku oraz warsztaty tematyczne. Swoje spotkania realizowały również Kluby: Wolontariusza i Nowoczesnego Rękodzieła, a Klub Filmowy i Klub Turysty organizowały wyjścia kulturalne oraz wyjazdy krajoznawcze.

Ponadto po raz kolejny realizowane były webinary kosmetyczne we współpracy z Kołem Naukowym Kosmetologii Estetycznej WSIiZ. W semestrze zimowym roku akademickiego 2025/26 odbyły się warsztaty w formie webinarów online nt. „Zabiegów relaksacyjnych, odnowy biologicznej i wellness”, które przygotowywały studentki pod okiem opiekuna koła.

„Akademia Zdrowia Seniora 60+”

W okresie od maja do grudnia 2025 r. Stowarzyszenie Międzypokoleniowe MISZ MASZ realizowało we współpracy z Akademią 50+ projekt „Akademia Zdrowia Seniora 60+”, finansowany ze środków Urzędu Miasta Rzeszowa. Projekt skierowany był do mieszkańców Rzeszowa powyżej 60. roku życia. Jego celem była poprawa zdrowia i jakości życia seniorów poprzez edukację, aktywność fizyczną, działania integracyjne oraz profilaktykę zdrowotną.

W ramach projektu zrealizowano wykłady i warsztaty z czterech bloków tematycznych: zdrowie fizyczne i aktywność ruchowa, zdrowy styl życia i profilaktyka zdrowotna, zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie oraz aktywność 60+. Wszystkie wykłady miały charakter otwarty dla mieszkańców Rzeszowa, a część zajęć odbywała się w formule hybrydowej.

Aktywni i zadowoleni słuchacze

Słuchacze Akademii 50+ mieli także okazję zadbać o swoją aktywność fizyczną dzięki tańszym karnetom do klubów fitness Calypso oraz Endorfina Platinium. Co miesiąc za naszym pośrednictwem ponad 100 słuchaczy kupuje karnety – to zdecydowanie obala mit o tym, że osoby 50+ są mało aktywne.

Wielu z naszych słuchaczy to osoby mające różne pasje i zainteresowania, chętne do dalszego rozwoju, czynnie uprawiające sport – wyjaśnia dr Struck-Peregończyk.

Zadowolenie słuchaczy potwierdziły wyniki ankiety ewaluacyjnej przeprowadzonej po zakończeniu roku. 100% respondentów zadeklarowało zadowolenie z uczestnictwa, podkreślając różnorodność tematyczną, jakość wykładów oraz miłą atmosferę. Wszyscy ankietowani zadeklarowali chęć pozostania w Akademii na kolejny rok.

Akademia 50+ powstała w 2011 roku w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jej celem jest zwiększanie aktywności oraz poszerzanie wiedzy osób powyżej 50. roku życia. Już dziś zapraszamy do rekrutacji na nowy rok akademicki, która zacznie się w połowie września.