12 grudnia 2024 r. Rada Naukowa Dyscypliny Ekonomia i Finanse Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu nadała Pani Agacie Gemzik-Salwach stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse.
Dr Agata Gemzik-Salwach otrzymała stopień naukowy za monografię „Rola finansjalizacji w funkcjonowaniu gospodarki” oraz cały dorobek przedstawiony w autoreferacie oraz wykazie dorobku naukowego. Recenzentami w postępowaniu byli: prof. em. zw. dr hab. Jan Jacek Sztaudynger z Katedry Ekonometrii Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Stanisław Owsiak, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, dr hab. Paweł Marszałek, prof. UEP Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Tadeusz Kowalski, prof. dr hab. (emeritus) Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
W pracy badawczej przyjęłam założenie, że dla zbadania roli finansjalizacji w gospodarce konieczne jest przyjrzenie się tej roli w całej gospodarce, a nie tylko w odniesieniu do jej makroekonomicznego wymiaru i to tylko wzrostu gospodarczego mierzonego PKB lub PKB per capita, ale też do obszaru funkcjonowania przedsiębiorstw oraz sytuacji gospodarstw domowych i zachowań społecznych – tak o swojej pracy habilitacyjnej mówi Agata Gemzik-Salwach.
Doceniam krytyczną analizę definicji zjawiska finansjalizacji oraz uchwycenie i interpretację wszechstronnych zależności między sferą finansową a sferą gospodarki realnej – napisał w swojej recenzji prof. Stanisław Owsiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Dr hab. Paweł Marszałek, prof. UEP Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – Za szczególnie cenny rezultat uznałem wykazanie przez Habilitantkę negatywnej roli dźwigni finansowej sektora finansowego, zarówno w funkcjonowaniu gospodarki w wymiarze makroekonomicznym, jak i w funkcjonowaniu przedsiębiorstw.
Z kolei Tadeusz Kowalski, prof. dr hab. (emeritus) Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, uznał monografię dr Agaty Gemzik-Salwach za ważny wkład w badania empiryczne nad procesami finansjalizacji w krajach Unii Europejskiej.
Dr hab. Agata Gemzik-Salwach jest Dziekanem Kolegium Zarządzania oraz Adiunktem w Katedrze Ekonomii i Finansów WSIiZ. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół: finansjalizacji, bankowości, nowych regulacji finansowych i ich ekonomicznych skutków, rynku kredytów bankowych i instytucji pożyczkowych. Jest autorem wielu publikacji naukowych oraz raportów badawczych w dziedzinach takich jak: ekonomia, bankowość i zarządzanie finansami.