Dr Mariusz Pisarski

Adiunkt w Katedrze Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Zatrudniony w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania od 2019 roku.

Doktor nauk humanistycznych w zakresie filologii polskiej (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Filologii Polskiej, rok 2011), magister filologii polskiej (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Filologii Polskiej, rok 1997).

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół: hipertekstu, cyfrowych interfejsów słowa, literatury elektronicznej, poetyki i semiotyki cyfrowej, adaptacji i translacji. Autor książki „Xanadu. Hipertekstowe przemiany prozy” (Kraków 2013), twórca pisma „Techsty”, redaktor linii multimedialnej wydawnictwa Ha!art, tłumacz i producent e-literatury, autor wielu warsztatów pisarstwa kreatywnego w sieci.

Jest on autorem wielu publikacji naukowych oraz raportów badawczych w dziedzinach takich jak: cyfrowa humanistyka, komparatystyka, teoria literatury, semiotyka nowych mediów, poetyka hipertekstu, studia nad adaptacją, translatologia. 

W 2011 był nominowany do nagrody Theodora Nelsona przyznawanej przez ACM Association for Computing Machinery za prace naukowe promujące literaturę hipertekstową. W latach 2016-2017 stypendysta SAIA (National Scholarship of the Slovak Republic) w Instytucie Literatury Powszechnej Słowackiej Akademii Nauk Słowackiej Akademii Nauk. Uczestniczy w międzynarodowych projektach naukowych w Polsce, Słowacji, Czechach i USA. Współpracownik Pracownii Badań Intersemiotycznych i Intermedialnych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pracowni Nowych Mediów LEM na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Adiunkt w Centrum Bioetyki Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Cyryla i Metodego w Tyrnawie na Słowacji.

W czasie wolnym fotografuje Azję Południowo-Wschodnią.  Starając się znaleźć idealny interfejs dla literatury przyszłości gromadzi stare komputery Macintosh i wizualizuje hipertekstowe połączenia na współczesnych, przyjaznych dla humanistów platformach (Storyspace, Twine, D3.js).

 

Prowadzone przedmioty:

Dr Mariusz Pisarski jest zatrudniony na etacie badawczym.

Materiały dla studentów dostępne są na platformie BlackBoard.

 

Wywiad w “Małym Formacie” – Rozpędzone Technologie

“Techsty” – rozmowa z Michalem Joycem Zmrok. Symfonia, Solidarność i hipertekst 

Ha!artWywiad z Mariuszem Pisarskim, polskim tłumaczem Hegiroskopu Stuarta Moulthropa

Przewornik Katolicki – recenzja cyfrowej adaptacji Rękopis odczytany na nowo

Mariusz Pisarski

DANE KONTAKTOWE

Dr Mariusz Pisarski
Katedra Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
email: mpisarski@wsiz.edu.pl
35-225 Rzeszów, ul. Sucharskiego 2,
p. RA135


KONSULTACJE

W związku z panującym stanem zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią wirusa COVID-19 i obostrzeniami dotyczącymi szkolnictwa wyższego, konsultacje w semestrze zimowym 2020/2021 prowadzone są zarówno w formie tradycyjnej, jak i online. W celu umówienia się na konsultacje tradycyjne wymagany jest kontakt mailowy.

 

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

ul. Sucharskiego 2,
35-225 Rzeszów

tel.: 17 866 11 11
fax: +48 17 866 12 22
e-mail: wsiz@wsiz.edu.pl

Wszelkie Prawa Zastrzeżone, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie © 2008-2020