Adiunkt w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej.
Zatrudniony w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania od 2019 roku.
Doktor nauk humanistycznych w zakresie filologii polskiej (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Filologii Polskiej, rok 2011), magister filologii polskiej (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Filologii Polskiej, rok 1997).
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół: hipertekstu, cyfrowych interfejsów słowa, literatury elektronicznej, poetyki i semiotyki cyfrowej, adaptacji i translacji. Autor książki „Xanadu. Hipertekstowe przemiany prozy” (Kraków 2013), twórca pisma Techsty, redaktor linii multimedialnej wydawnictwa Ha!art, tłumacz i producent e-literatury, autor wielu warsztatów pisarstwa kreatywnego w sieci.
Jest on autorem wielu publikacji naukowych oraz raportów badawczych w dziedzinach takich jak: cyfrowa humanistyka, komparatystyka, teoria literatury, semiotyka nowych mediów, poetyka hipertekstu, studia nad adaptacją, translatologia.
W 2011 był nominowany do nagrody Theodora Nelsona przyznawanej przez ACM Association for Computing Machinery za prace naukowe promujące literaturę hipertekstową. W latach 2016-2017 stypendysta SAIA (National Scholarship of the Slovak Republic) w Instytucie Literatury Powszechnej Słowackiej Akademii Nauk Słowackiej Akademii Nauk. Uczestniczy w międzynarodowych projektach naukowych w Polsce, Słowacji, Czechach i USA. Współpracownik Pracownii Badań Intersemiotycznych i Intermedialnych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pracowni Nowych Mediów LEM na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Adiunkt w Centrum Bioetyki Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Cyryla i Metodego w Tyrnawie na Słowacji. Od 2020 roku jest wspólpracownikiem naukowym Electronic Literaturę Lab na Washington State University Vancouver w USA.
W czasie wolnym fotografuje Azję Południowo-Wschodnią. Starając się znaleźć idealny interfejs dla literatury przyszłości gromadzi stare komputery Macintosh i wizualizuje hipertekstowe połączenia na współczesnych, przyjaznych dla humanistów platformach (Storyspace, Twine, D3.js).
Prowadzone przedmioty:
Dr Mariusz Pisarski jest zatrudniony na etacie badawczym.
Materiały dla studentów dostępne są na platformie Moodle.
Wywiad w „Małym Formacie” – Rozpędzone Technologie
„Techsty” – rozmowa z Michalem Joycem Zmrok. Symfonia, Solidarność i hipertekst
Ha!art – Wywiad z Mariuszem Pisarskim, polskim tłumaczem Hegiroskopu Stuarta Moulthropa
Przewodnik Katolicki – recenzja cyfrowej adaptacji Rękopis odczytany na nowo
DANE KONTAKTOWE
Dr Mariusz Pisarski
Katedra Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
email: mpisarski@wsiz.edu.pl
35-225 Rzeszów, ul. Sucharskiego 2,
p. RA135