Ataki ransomware, szyfrowanie i wycieki danych, blokada sieci, kradzież patentów – każdego dnia, każda firma na świecie, narażona jest na cyberataki. Cyberzagrożenia zmieniają się z minuty na minutę, co sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa rośnie. Dyrektywa NIS2 i dodatek dla cyberspecjalistów regulują przyszłość tej branży, zarówno w sektorze prywatnym, jak i państwowym.
Studiujesz lub studiowałeś już informatykę. Masz tzw. intuicję informatyczną. Szybko się uczysz. Fascynuje Cię świat nowych technologii, ochrona danych, analiza zagrożeń i walka z cyberzagrożeniami. Jeśli tak, to na studiach z cyberbezpieczeństwa czeka na Ciebie wiele ciekawych wyzwań!
Dlaczego cyberbezpieczeństwo?
Niezwykle istotne jest przygotowanie wykształconych ekspertów. Rozwój technologii oraz sytuacja geopolityczna idą w parze z coraz bardziej zaawansowanymi metodami cyberataków, a to wiąże się z koniecznością ciągłego podnoszenia kwalifikacji specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.
Cyberbezpieczeństwo to dziedzina zajmująca się ochroną danych, sieci komputerowych i systemów przed zagrożeniami cyfrowymi. Do zadań specjalistów w tej branży należy m.in. zapobieganie: kradzieży danych i atakom przestępców online. To również reagowanie na incydenty bezpieczeństwa oraz wdrażanie odpowiednich środków ochrony i monitorowanie potencjalnych zagrożeń.
Dla specjalisty od cyberbezpieczeństwa niezbędna jest wiedza ekspercka z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego, administracji systemami informatycznymi oraz urządzeniami. Przyda się również znajomość psychologii, bo to od niej zależy w znacznej mierze odporność na cyberataki.
Dlaczego warto studiować cyberbezpieczeństwo we WSIiZ?
Cyberbezpieczeństwo we WSIiZ to studia II stopnia, które są odrębną ścieżką kształcenia realizowaną na kierunku Informatyka.
Specjalność cyberbezpieczeństwo jest tak skonstruowana, żeby wyposażyć absolwenta w wiedzę i kompetencje potrzebne na stanowiskach w zespołach analityki bezpieczeństwa, operacji bezpieczeństwa, testów penetracyjnych i audytu bezpieczeństwa. W ramach swoich kompetencji absolwent będzie posiadał umiejętności kierownicze, pracy w zespole oraz prowadzenia eksperymentów badawczych.
WSIiZ jest jedyną niepubliczną uczelnią wyższą uhonorowaną przez Polską Komisję Akredytacyjną. Konstrukcja i realizacja programu, wzmacnianie kompetencji studentów oraz współpraca z otoczeniem – to niektóre z kryteriów, jakie bierze pod uwagę Prezydium PKA, rozpatrując wnioski o przyznanie certyfikatów uczelniom wyższym. Kierunek Informatyka we WSIiZ, wraz ze specjalnymi ścieżkami kształcenia, spełnił te założenia i otrzymał Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii: „Zawsze dla studenta – doskonałość we wsparciu rozwoju studentów”.
WSIiZ posiada rozbudowaną bazę partnerów, z których wsparcia korzysta. Branżowi specjaliści opiniują programy kształcenia, prowadzą zajęcia i warsztaty, a Biuro Karier koordynuje rozszerzenie współpracy poza mury uczelni, wspomagając studentów w podjęciu praktyk i staży w siedzibach partnerskich firm. Dlatego wybierając Cyberbezpieczeństwo II stopnia we WSIiZ możesz połączyć studiowanie z pracą zawodową w wymarzonym sektorze i u wybranego pracodawcy!
Nasze studia przygotują Cię do zdania cenionych w tej branży certyfikatów, które znacznie podniosą Twoje kompetencje zawodowe.
Jako uczelnia wyższa WSIiZ trzyma rękę na pulsie rynkowych i technologicznych zmian, błyskawicznie dopasowując do nich ofertę dydaktyczną. Proponuje przedmioty szyte na miarę potrzeb rynku pracy.
Czy cyberbezpieczeństwo ma przyszłość?
Coraz więcej firm i instytucji przechowuje swoje dane i informacje online, co przekłada się na większą liczbę ataków, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na wysokie zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Wybierając ten kierunek studiów, decydujesz się na brak nudy i codzienne wyzwania w życiu zawodowym. Specjaliści potrzebni są w różnych sektorach, co generuje wiele ścieżek zatrudnienia, a także stałą potrzebę dalszej edukacji i rozwoju. Praca w tym zawodzie to również wyzwania. Jako specjalista cyberbezpieczeństwa masz realny wpływ na poziom bezpieczeństwa swojej firmy czy instytucji.
Branżowy portal DRATA podał, że popyt na specjalistów od cyberbezpieczeństwa rośnie dwa razy szybciej niż ich liczba. Z kolei firma Fortinet w raporcie „2023 Cybersecurity Skills Gap” zwróciła uwagę, że „organizacje toczą podjazdową walkę z cyberzagrożeniami – doświadczając większej liczby naruszeń (cyberbezpieczeństwa), potrzebują wykwalifikowanych specjalistów i nadal walczą o obsadzenie kluczowych stanowisk”.
- 86% przedsiębiorców ma problem ze znalezieniem pracowników (według raportu KPMG: Barometr cyberbezpieczeństwa. Na fali, czy w labiryncie regulacji? 2024)
- 78% badanych wykazuje, że cyberbezpieczeństwo jest najważniejszym trendem rynkowym (według raportu PARP i Systemu Rad ds. Kompetencji, 2023)
- 66% badanych wskazuje potrzebę zatrudnienia ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa (według raportu HAYS: The Global Cyber Security Raport 2023).
Zarobki specjalistów ds. cyberbezpieczenstwa w 2024 roku, w zależności od stanowiska, kształtowały się od 8 000 do 55 000 zł brutto.
Zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa rośnie w bardzo dynamicznym tempie. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z potrzeby zabezpieczeń cybernetycznych, co przyczynia się do ciągłego wzrostu potencjału branży. Ten trend jest widoczny na całym świecie, a prognozy wskazują, że tendencja będzie się utrzymywać w nadchodzących latach. Z uwagi na rosnące zagrożenia, postęp sztucznej inteligencji i coraz większe zainteresowanie ochroną danych, rozwój rynku pracy w sektorze cyberbezpieczeństwa jest bardzo obiecujący.