W poniższym artykule dowiesz się, dlaczego Logistyka – studia inżynierskie we WSIiZ to właściwy wybór! Rozumiemy zmiany, jakie obecnie zachodzą na świecie i przekształcają wiele sektorów, w tym łańcuchy dostaw i branżę logistyczną. Z jednej strony kwestionując dotychczasowe funkcjonowanie firm, a z drugiej strony napędzając ich pracę poprzez rozwój handlu internetowego. Zakłócenia te zmusiły firmy do oceny swoich obecnych strategii i stworzenia bardziej odpornego łańcucha dostaw, który będzie mógł dobrze funkcjonować również w czasach turbulencji.

Na pytania dotyczące kierunku Logistyka (studia inżynierskie) odpowiada dr Kateryna Lysenko-Ryba – Prodziekan Kolegium Zarządzania ds. kierunku Logistyka, Adiunkt w Katedrze Logistyki i Inżynierii Procesowej.

Dlaczego logistyka jest tak aktualna teraz?

Branża TSL (Transport-Logistyka-Spedycja) drastycznie ewoluowała wraz z wprowadzeniem nowych szlaków handlowych i wykorzystaniem zdigitalizowanych narzędzi. To z kolei stworzyło ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w całym sektorze.

W branży logistycznej istnieje ciekawy paradoks.

Cyfryzacja i automatyzacja branży logistycznej wcale nie sprawiły, że wykwalifikowani pracownicy są mniej pożądani na rynku. Przeciwnie – postęp technologiczny stworzył większe zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie, co doprowadziło do powstania wielu nowych możliwości zatrudnienia. Co ciekawe, maszyny i roboty nie zastępują pracy człowieka tylko wspierają jego decyzyjność, wiedzę i kreatywność. Jeśli chcesz rozpocząć karierę w logistyce, to nie ma lepszego momentu niż teraz.

Analitycy rynku wskazują, że zawód logistyk znajduje się w top 10 zawodów przyszłości. Potwierdzają to dane rynkowe. Według raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” w pierwszym kwartale 2024 roku pracodawcy sektora transportu, logistyki i motoryzacji mają duże plany rekrutacyjne. Prognoza netto zatrudnienia, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wynosi tutaj bowiem +21%.

Jest to jeden z najwyższych wyników spośród 8 analizowanych obszarów. Jego wskaźnik wzrósł o 16 punktów procentowych w porównaniu rocznym, a także o 3 punkty procentowe w ujęciu kwartalnym. Oznacza to, że osoby pracujące w branży logistycznej mogą spodziewać się wielu ofert pracy oraz możliwości rozwoju.

Zobacz » Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia – 2024 – 1 kwartał

Logistyka – studia, po których masz wiele możliwości!

Biorąc pod uwagę nowe i dobrze płatne miejsca pracy pojawiające się w regionie Podkarpackiem (np. w Dolinie Lotniczej) – kierunek Logistyka (studia inżynierskie we WSIiZ) jest doskonałym wyborem, bo daje ogromne możliwości na rozwój kariery. Przykładowo:

  • tworząc nowe i dobrze płatne miejsca pracy w regionie Podkarpackim dają absolwentom Logistyki szerokie możliwości rozwoju kariery,
  • Polska rozwija sektory przemysłowe, co tworzy zapotrzebowanie na nowe magazyny i centra logistyczne,
  • logistyka oferuje stabilną i dochodową karierę z dużymi perspektywami na przyszłość.

Rozwój kariery na Podkarpaciu

Analitycy rynku magazynowego wskazują, że w perspektywie długoterminowej Polska będzie odgrywać znaczącą rolę w zakresie takich trendów, jak nearshoring, czyli przenoszenie produkcji bliżej docelowych rynków zbytu. Już dziś nasz kraj jest jednym z największych w Europie producentów sprzętu AGD. Odgrywamy także istotną rolę w branży motoryzacyjnej, ze szczególnym naciskiem na elektromobilność.

Wzrost znaczenia sektora magazynowego

Nowe zakłady produkcyjne, ale i rozbudowa istniejących już fabryk, wymagać będą nowych magazynów – zarówno na potrzeby składowania komponentów, jak i gotowych produktów. Dzięki tak zorganizowanym zapleczom, przedsiębiorcy znacząco zmniejszą ryzyko zakłócenia łańcuchów dostaw oraz zmniejszą koszty transportu, ale będą mogli sobie także pozwolić na szybszą realizację zleceń. Nie ma więc wątpliwości, że w najbliższych latach powstawać będą w naszym kraju nie tylko nowe centra logistyczne, ale i hale magazynowe na potrzeby firm produkcyjnych.

Stabilna i dochodowa logistyka

Wybierając kierunek Logistyka nie tylko znajdziesz doskonałą pracę pełną pasji, ale będziesz cieszyć się ogromną stabilnością, ponieważ kariera w tej dziedzinie jest dochodowa i przyszłościowa.

Czy tytuł inżyniera jest ważny dla logistyka? Studia Twojej przyszłości!

We WSIiZ oferujemy kierunek Logistyka – studia inżynierskie, trwające 7 semestrów. Tytuł inżyniera jest niesamowicie ważny i aktualny w dzisiejszych czasach.

Inżynierowie logistyki pracują w wielu branżach, aby ulepszyć procesy występujące w firmach do produkcji, transportu i dystrybucji produktów oraz usług. Specjaliści z tytułem inżynier-logistyk wykorzystują wiedzę zarówno techniczną na temat zasad funkcjonowania infrastruktury logistycznej, urządzeń i maszyn, jak i wiedzę zarządczą, która pomaga firmom osiągać cele w zakresie efektywności i produktywności. Jeśli interesuje Cię kariera łącząca inżynierię i zarządzanie operacyjne, to kierunek Logistyka – studia inżynierskie we WSIiZ będzie strzałem w dziesiątkę.

Korzyści z tytułu inżyniera w logistyce

Obecnie tytuł inżyniera daje więcej możliwości na rynku pracy, zapewnia bardziej atrakcyjne zarobki, oraz stabilniejszą pozycję konkurencyjną. Przykładowe zarobki brutto w branży logistycznej, według poziomu zatrudnienia, wyglądają następująco:

  • specjalista ds. logistyki – od 4 550 do 9 220 PLN
  • spedytor – od 4 590 do 10 060 PLN
  • kierownik ds. logistyki – powyżej 10 000 PLN

Jak program studiów na kierunku Logistyka (studia inżynierskie) przygotowuje studentów do rynku pracy?

Studia logistyczne we WSIiZ koncentrują się na realizowaniu przedmiotów z obszaru zarządzania, inżynierii lądowej oraz informatyki.

Jednym z naszych celi jest przekazanie kompleksowej wiedzy z zakresu nauk o zarządzaniu i jakości, m.in. w takich przedmiotach, jak:

  • Zarządzanie produkcją,
  • Zarządzanie łańcuchem dostaw,
  • Zarządzanie jakością,

Równie ważne jest przekazywanie wiedzy kierunkowej pozwalającej na właściwe zrozumienie zasad rządzących współczesną logistyką, zrozumienie i interpretację zjawisk i procesów sektora TSL oraz kształtowanie krytycznego rozumienia teorii wiedzy, m.in.:

  • Inżynierii systemów i analizy systemowej,
  • Ekonomiki transportu,
  • Infrastruktury logistycznej,
  • Symulacji procesów logistycznych.

Praktyczny profil studiów logistycznych pozwała na wykształcenie kompetencji zarządczych, biznesowych i analitycznych, ściśle związanych z różnymi obszarami działalności zawodowej. Studenci WSIiZ mają możliwość odbycia praktyk chociażby w takich firmach, jak – Omega Pilzno, DAF Trucks Polska, ADR Polska, Pratt&Whitney Rzeszów S.A.

W toku studiów masz możliwość nabyć umiejętności pozwalające m.in.:

  • na znalezienie wyjścia z problemów związanych z organizacją procesów,
  • podejmowanie decyzji operacyjnych i strategicznych,
  • podejmowanie działań niezbędnych do samodzielnego rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • organizowanie i planowanie działań w skali przedsiębiorstwa i regionu,
  • wykorzystywanie zaawansowanych systemów IT (m.in. SAP ERP, FlexSIM, ADONIS, Excel, TMS i inne) w celu rozwiązywania problemów oraz prognozowania i modelowania złożonych procesów zachodzących w przedsiębiorstwach.

Jakie specjalności oferuje Uczelnia na kierunku Logistyka – studia inżynierskie?

We WSIiZ na kierunku Logistyka oferujemy 4 specjalności do wyboru:

Specjalność pozwala na zdobycie wiedzy dotyczącej optymalnego wykorzystania dostępnej infrastruktury transportowej oraz z zakresu eksploatacji urządzeń transportowych i ochrony środowiska.

Specjalność pozwała na zdobycie wiedzy z zakresu procesów produkcyjnych i magazynowych do usprawniania, optymalizowania i obsługi procesów logistycznych w przedsiębiorstwie.

Specjalność pozwała na zdobycie wiedzy na temat zarządzania procesami przepływów materiałowych, informacji oraz środków finansowych na wszystkich poziomach funkcjonowania różnego typu podmiotów gospodarczych działających w ramach łańcucha dostaw.

Specjalność pozwała na zdobycie umiejętności związanych z logistyczną obsługą klienta na rynku e-commerce oraz zarządzaniem logistyką w sieciach dystrybucyjnych.

Co więcej, w ramach studiów masz możliwość zdobycia cennych certyfikatów branżowych, za które nie będziesz musiał dodatkowo płacić!

  • Certyfikaty giełdy transportowej TransEdu, tj. 4 certyfikaty z obszaru:
    • Transportu drogowego
    • Spedycji
    • Magazynu
    • Managera w branży TSL
  • Certyfikat TUV Nord Specjalista ds. jakości
  • Certyfikat TUV Nord Specjalista ds. łańcucha dostaw