Kolejny rok inspirujących spotkań, aktywności i integracji za nami – Akademia 50+ już po raz czternasty podsumowała swoją działalność! Uroczystość w Klubie Akademickim IQ przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie była okazją do uhonorowania najbardziej zaangażowanych słuchaczy, a także świętowania w wyjątkowej atmosferze – z humorem, muzyką i teatrem. Co działo się podczas finału tego niezwykłego roku?
W tegorocznej odsłonie Akademii 50+ uczestniczyły 403 osoby. – Bardzo się cieszymy, że tak wiele osób zapisało się do „Akademii”. Bardzo wielu z nich pojawiło się u nas dzięki rekomendacji znajomych, którzy wcześniej byli już naszymi słuchaczami. Jest to dla nas najlepszy dowód na to, że byli zadowoleni – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, dyrektorka Akademii 50+. Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2024/2025 odbyło się 26 czerwca br. w Klubie Akademickim IQ. W wydarzeniu uczestniczyli licznie zgromadzeni słuchacze Akademii 50+, którzy mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej części artystycznej.
Program artystyczny otworzyła grupa teatralna „Wciąż bez nazwy”, prezentując pełen humoru i dystansu do rzeczywistości spektakl pt. „Biuro matrymonialne cz. 2”. Następnie wystąpił polsko-ukraiński zespół śpiewaczy, który radosnym repertuarem zintegrował publiczność. Tradycyjnie już część artystyczną zakończyła pani Marta Berdel, zapraszając wszystkich do wspólnego tańca w kręgu – symbolicznego i radosnego finału tego wydarzenia. Po części oficjalnej był czas na rozmowy, podziękowania i drobny poczęstunek. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze i stanowiło piękne podsumowanie intensywnego, pełnego aktywności roku akademickiego.
Jak wyglądał miniony rok akademicki w Akademii 50+?
Słuchacze podczas minionego roku akademickiego mieli okazję wziąć udział w 26 wykładach dotyczących m.in.: bezpieczeństwa w sieci, przyrody, historii czy nowych technologii, a także skorzystać z zajęć dodatkowych, takich, jak: nauka języka angielskiego, trening pamięci i koncentracji uwagi, zajęcia z malarstwa i rysunku oraz zajęcia z języka włoskiego. Swoje spotkania realizowały również Kluby: Wolontariusza i Nowoczesnego Rękodzieła, a Klub Filmowy i Klub Turysty organizowały wyjścia kulturalne oraz wyjazdy krajoznawcze.
Ponadto po raz kolejny realizowane były webinary kosmetyczne pt. „Kosmetyka i pielęgnacja cery dojrzałej”. – Te ostatnie to przykład bardzo udanej współpracy ze studentkami z Koła Naukowego Kosmetologii Estetycznej WSIiZ, które przygotowywały spotkania pod okiem opiekuna koła – dr Małgorzaty Sokół – wyjaśnia dr Monika Struck-Peregończyk.
Podczas „Akademii” odbyły się też zajęcia prowadzone w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”, finansowanego ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki. Celem projektu było promowanie nauki i popularyzacja wiedzy wśród osób starszych, szczególnie w obszarach związanych ze zdrowiem – profilaktyką chorób cywilizacyjnych, zagrożeniami środowiskowymi oraz koncepcją aktywnego starzenia się.
Dzięki rządowemu dofinasowaniu w ramach „Akademii 50+” udało się zrealizować łącznie 8 wykładów (po 4 w każdym semestrze) oraz szereg warsztatów. Tematyka wykładów obejmowała m.in.: niebezpieczne dodatki do żywności, choroby cywilizacyjne i ich profilaktykę, znaczenie aktywności fizycznej, dietę wspomagającą pamięć oraz funkcjonowanie mózgu w różnych etapach życia. Wszystkie wykłady miały charakter otwarty i były prowadzone w formule hybrydowej – stacjonarnie w auli oraz z transmisją online.
Równie szeroka była oferta warsztatów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Uczestnicy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę m.in. na temat depresji u osób starszych, interakcji leków z żywnością, inteligencji emocjonalnej, fizjoprofilaktyki oraz stylu życia w kontekście chorób cywilizacyjnych. Szczególnym powodzeniem cieszyły się warsztaty związane ze zdrowiem psychicznym, takie jak „Depresja u osób 50+ – sposoby przeciwdziałania” czy „Inteligencja emocjonalna – jak rozumieć siebie i innych oraz budować konstruktywne relacje”.
Zadowolenie słuchaczy potwierdziły także wyniki ankiety ewaluacyjnej przeprowadzonej po zakończeniu roku. Wszyscy respondenci ocenili projekt bardzo wysoko, podkreślając zarówno różnorodność tematyczną, jak i jakość prowadzonych zajęć. „Akademia” nie tylko dostarczyła praktycznej wiedzy, ale również wzmocniła świadomość zdrowotną i zaangażowanie uczestników w troskę o własne zdrowie oraz dobre samopoczucie – mówi dr Monika Struck-Peregończyk.
„Akademia Zdrowia Seniora”
Od czerwca b.r. słuchacze Akademii mogą skorzystać z zajęć w ramach „Akademii Zdrowia Seniora”, organizowanego przez Stowarzyszenie Międzypokoleniowe MISZ MASZ we współpracy z Akademią 50+. Projekt adresowany jest do mieszkanek i mieszkańców Rzeszowa powyżej 60. roku życia. Jego celem jest poprawa jakości życia seniorów poprzez szeroką edukację zdrowotną oraz aktywizację społeczną i fizyczną. Projekt finansowany jest przez Miasto Rzeszów.
W ramach projektu przewidziano cztery bloki tematyczne: zdrowie fizyczne i aktywność ruchową, zdrowy styl życia i profilaktyka zdrowotna, zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie oraz aktywność 60+. Każdy z bloków obejmuje wykłady oraz praktyczne warsztaty – od ćwiczeń poprawiających sprawność i równowagę, przez zdrowe odżywianie i ziołolecznictwo, po trening pamięci, arteterapię i sposoby radzenia sobie z samotnością i stresem.
W czerwcu zrealizowano już pierwszy z bloków – „Zdrowie fizyczne i aktywność ruchowa”. Uczestnicy wzięli udział w wykładzie „Zdrowy kręgosłup i stawy – jak zapobiegać bólom i ograniczeniom ruchowym” oraz w warsztatach praktycznych obejmujących ćwiczenia koordynacyjne i przeciwdziałające upadkom. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odbiorem. Słuchacze Akademii 50+ mieli także okazję zadbać o swoją aktywność fizyczną dzięki tańszym karnetom do dwóch działających w Rzeszowie sieci klubów fitness.
Co miesiąc za naszym pośrednictwem ponad 100 słuchaczy kupuje karnety – to zdecydowanie obala mit o tym, że osoby 50+ są mało aktywne. Wielu z naszych słuchaczy to osoby mające różne pasje i zainteresowania, chętne do dalszego rozwoju, czynnie uprawiające sport – wyjaśnia dr Struck-Peregończyk. Najlepszym przykładem tego, że wiek nie przeszkadza w realizowaniu sportowej pasji jest wieloletnie słuchaczka Akademii 50+, pani Renata Grabska. biegaczka, mistrzyni Polski w maratonach i ultramaratonach.
Akademia 50+ powstała w 2011 roku w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jej celem jest zwiększanie aktywności oraz poszerzanie wiedzy osób powyżej 50. roku życia. Już dziś zapraszamy do rekrutacji na nowy rok akademicki, która zacznie się w połowie września. Więcej informacji na temat rekrutacji pojawi się TUTAJ.