Początkiem sierpnia 2024 r. Urząd Patentowy RP przyznał Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dwa patenty na wynalazki będące efektem projektu realizowanego w ramach konkursu grantowego organizowanego przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Projekt realizowany był przez pracowników Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych: dr hab. Zofię Nizioł-Łukaszewską, prof. WSIiZ, mgr Martynę Zagórską-Dziok, mgr Aleksandrę Ziemlewską, mgr Tomasza Bujaka oraz prof. Tomasza Wasilewskiego i dr Aleksandrę Filipowicz-Rachwał.
Projekt PCI „Innowacyjna seria ekologicznych i organicznych emulsji ciekłokrystalicznych z dodatkiem micelarnego ekstraktu z derenia jadalnego” realizowany był przez pracowników Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych w roku 2021. Projekt koncentrował się na opracowaniu, zgodnie z ideą zero waste, receptur oraz technologii produkcji wielofunkcyjnych kosmetyków naturalnych zawierających micelarny ekstrakt z derenia jadalnego. Badania obejmowały pozyskiwanie ekstraktów z owoców derenia, analizę ich właściwości biochemicznych oraz ocenę aktywności biologicznej. Rezultatem przeprowadzonych badań jest gotowa do wdrożenia technologia produkcji zarówno ekstraktu, jak i linii naturalnych kosmetyków – mówi mgr Martyna Zagórska-Dziok, Asystent w Katedrze Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych.
Efekty otrzymane przez osoby realizujące projekt przyczyniły się do przyznania na rzecz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz Podkarpackiego Centrum Innowacji patentów na „Sposób otrzymywania micelarnego ekstraktu z suszonych owoców derenia jadalnego” oraz „Ciekłokrystaliczną emulsję kosmetyczną do pielęgnacji skóry zawierającą micelarny ekstrakt z derenia jadalnego”.
Przedmiotem pierwszego wynalazku jest sposób otrzymywania ekstraktu micelarnego z suszonych owoców derenia jadalnego (Cornus mas) do zastosowania w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych. Ekstrakt ten ma na celu ochronę i pielęgnację skóry, zwiększenie jej nawilżenia oraz przyspieszanie jej regeneracji. Zastosowanie układu micelarnego do ekstrakcji owoców tej rośliny pozwoliło na otrzymanie surowca kosmetycznego, w składzie którego zawarte są zarówno substancje rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie.
Przedmiotem drugiego wynalazku jest ciekłokrystaliczna emulsja kosmetyczna do pielęgnacji skóry twarzy i ciała o działaniu nawilżającym, antyoksydacyjnym, tonizującym i regeneracyjnym. Preparat ten zawiera w składzie wcześniej wspomniany micelarny ekstrakt z derenia jadalnego. Przeprowadzone analizy wskazały, że opracowane kompozycje kosmetyczne efektywnie nawilżają skórę, obniżają transepidermalną utratę wody z naskórka oraz ogranicza działanie wolnych rodników i promieniowania UV.
Biorąc pod uwagę fakt, że Podkarpacie jest postrzegane przez wielu jako kraina dereniem kwitnąca, opracowane wynalazki mogą stać się naszym produktem regionalnym.