Prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Gajdka, pracownik Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, został laureatem konkursu o Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury. Wśród nagrodzonych jest również m.in. Magdalena Piekorz, reżyserka głośnego filmu "Pręgi" z Michałem Żebrowskim w roli głównej.

Uznanie recenzentów zdobył przedstawiony przez prof. Gajdkę projekt przygotowania opracowania krytycznego pt. "Z łamów "Zwiastuna Górnośląskiego". Antologia tekstów", monumentalnej kilkusetstronicowej pozycji książkowej, który znakomicie wpisuje się w obchody dwusetnej rocznicy urodzin Teodora Heneczka, śląskiego redaktora, drukarza i nakładcy, który w latach 1868-1872 wydawał w Niemieckich Piekarach tygodnik "Zwiastun Górnośląski".

Planowana edycja publikacji ukaże się w prestiżowej serii „Pallas Silesia”, zostanie objęta patronatem Sekcji Historii Mediów Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Biblioteki Śląskiej i Muzeum Historii Prasy Śląskiej w Pszczynie, recenzję zaś przygotuje Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wybitny polonista i regionalista z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Dariusz Rott. W dziele znajdą się nieznane bądź słabo znane teksty uznanych pisarzy takich jak np. Karol Miarka (pełny tekst powieści "Kalwaria", cykl "Dialogi Wojciecha z Jakubem", publicystyka), Juliusz Ligoń (wiersze drukowane wyłącznie w „Zwiastunie”), D. Szendzielorz, F. Robota, O. Porczyk, N. Bończyk, A. Stabik, K. Antoniewicz i wielu innych.

Prof. Krzysztof Gajdka aktualnie prowadzi badania nad prasą śląską drugiej połowy XIX wieku oraz dwudziestolecia międzywojennego, wydał m.in. opracowanie krytyczne dzieła "Dziennikarstwo polskie na Śląsku. Zarys historyczny" Jana Kudery, które ukazało się w prestiżowej serii „Pallas Silesia” z recenzją wybitnego literaturoznawcy i regionalisty, prof. Jacka Lyszczyny. Pod jego kierunkiem powstają prace doktorskie i magisterskie na temat dawnej prasy śląskiej, jest także wielkim popularyzatorem dziejów śląskiej radiofonii oraz reklamy prasowej przed rokiem 1939 (w roku 2017 ruszy jego autorski blog na ten temat). Ogromnym uznaniem cieszy się jego "Pitaval Śląski", publikowany od roku 2015 na łamach magazynu „Śląsk Plus” (wydawca: Polska Press), a traktujący o najgłośniejszych zbrodniach i procesach sądowych na Śląsku w latach 30-tych XX wieku (na bazie cyklu zostanie niebawem wydana książka).