Przedstawicielka WSIiZ, mgr Małgorzata Wejsis-Gołębiak wzięła udział w najważniejszym w Europie Środkowej wydarzeniu naukowym, kulturalnym i biznesowym poświęconym Azji – XI Międzynarodowym Kongresie Azjatyckim – jaki odbył się w Toruniu w dniach 22-24 maja br. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Looking Beyond the Horizon. Changing Dynamics of International Relations in Asia”.

Reprezentując naszą Uczelnię już po raz drugi, mgr Małgorzata Wejsis-Gołębiak wystąpiła w podwójnej roli – jako przedstawicielka środowisk akademickiego, wykładowczyni w Katedrze Nauk o Polityce i Administracji WSIiZ oraz dyplomatycznego. Uczestniczyła w dyskusjach podczas wybranych paneli, przeprowadziła rozmowy z przedstawicielami głównego organizatora, środowiska akademickiego i świata dyplomacji oraz, podobnie jak w roku ubiegłym, poprowadziła adresowany do młodych adeptów nauki i sztuki dyplomacji panel Młodych Dyplomatów „Rola Azji we współczesnym świecie”. Ożywiona dyskusja omawiała m. in. takie zagadnienia jak wielowektorowość polityki zagranicznej Kazachstanu, dyplomację i kulturę jako narzędzie kształtowania wizerunku państw na przykładzie Japonii, czy Singapur jako most Azji w polityce międzynarodowej. Państwem szczególnego zainteresowania autorów referatów były Chiny, w tym ich bezpieczeństwo energetyczne, wymiana handlowa z państwami Azji Centralnej, a nawet „Po co Chinom Arktyka?”.

Kongres Azjatycki, zainaugurowany 17 lat temu jako konferencja krajowa, od roku 2014 ma status międzynarodowego kongresu, integrując badaczy, ekspertów, polityków, dyplomatów, przedsiębiorców i młodych adeptów nauki zajmujących się i zainteresowanych tematyką azjatycką. Oprócz wydarzeń i paneli stacjonarnych w Toruniu, tegoroczny kongres obejmuje cykl zdalnych paneli dyskusyjnych, webinarów i imprez towarzyszących, które odbywają się już od końca 2023 roku i potrwają do końca września 2024 roku.

Kongres to ponad 600 uczestników z 20 państw, wpływowych przedstawicieli świata dyplomacji, nauki, środowisk akademickich, polityki, gospodarki i kultury zainteresowanych tematyką azjatycką, ekspertów z zakresu studiów azjatyckich, rozmówców debatujących w 50 panelach tematycznych dotyczących polityki, gospodarki, inwestycji, innowacji, współpracy międzynarodowej i kultury. Jednym z ważnych efektów spotkań w Toruniu jest Biblioteka Azji i Pacyfiku, licząca do chwili obecnej ponad sto tomów.

Wśród szerokiego grona organizatorów tegorocznej edycji kongresu wymienić należy Towarzystwo Azji i Pacyfiku, Fundację Współpracy Międzynarodowej im. prof. Czesława Mojsiewicza, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Torunia, Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, czy Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK w Toruniu. Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Minister Spraw Zagranicznych, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Torunia, rektorzy wielu polskich uniwersytetów, w tym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W tym roku gościem honorowym kongresu była Chińska Republika Ludowa, którą reprezentował ambasador JE Sun Linjiangi wraz z Małżonką oraz towarzyszącą mu liczną delegacją Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej na czele z jej prezesem  Hu Xinyuan. Motywem przewodnim programu związanego z Chinami była 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chinami. W ramach programu dedykowanego Chinom zorganizowano kulturalne, dyskusje i panele dotyczące Chin i współpracy polsko-chińskiej. Zorganizowany został także panel ekonomiczny, z udziałem ponad 30-osobowej delegacji chińskiej reprezentującej 22 firmy, podczas którego omawiano nowy rozdział współpracy gospodarczej.

Zwyczajem kongresu gościem specjalnym kolejnych edycji jest jeden z krajów azjatyckich. W roku bieżącym był to Kazachstan, któremu poświęcony został cały dzień wydarzeń. Delegacji Kazachstanu przewodniczył ambasador JE Alim Kirabayev. Kazachstan był także obecny w szeregu paneli naukowych.

Kolejny – XII Międzynarodowy Kongres Azjatycki – został zaplanowany w dniach 21-23 maja 2025 r.

Zdjęcia pochodzą ze strony Kongresu Azjatyckiego 2024