W dniu 24 czerwca 2017r. zostanie zrealizowany wykład z Profesorem Zimbardo, który wystąpi przed studentami seminarium doktoranckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz osobami zainteresowanymi tego typu formą edukacji. W prowadzeniu tych zajęć Profesorowi Zimbardo będzie towarzyszył lider Centrum Zimbardo ds. Rozwiązywania Konfliktów WSIiZ, dr Maciej Milczanowski.
– Tematem zajęć będzie praca nad przełamywaniem stałych schematów myślowych oraz ćwiczenie dynamicznego sposobu myślenia nastawionego na rozwój jednostki. Studenci i słuchacze będą ćwiczyć pokonywanie przeszkód ograniczających swobodę i dynamikę myślenia oraz uczyć się uplastyczniać schematy myślenia tak, aby pozwalały na przyswajanie nowych wzorców i postrzeganie zagrożeń. – wyjaśnia dr Maciej Milczanowski, lider Centrum Zimbardo ds. Rozwiązywania Konfliktów WSIiZ.
Centrum Zimbardo ds. Rozwiązywania Konfliktów funkcjonujące w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest jednostką naukowo-badawczą oraz szkoleniową. Członkowie Centrum prowadzą badania, szkolenia, wykłady i seminaria, a także publikują na tematy związane z przyczynami konfliktów i metodami ich rozwiązywania. Bardzo szeroki zakres badań Profesora Zimbardo, pełniącego w Centrum rolę Senior Adviser, jego prace, projekty i przemówienia stanowią, z jednej strony, inspirację dla funkcjonowania tej jednostki, a z drugiej – są główną podstawą dla programów i projektów szkoleniowych.
Profesor Philip G. Zimbardo jest obecnie emerytowanym profesorem psychologii w Uniwersytecie Stanford, autorem ponad 50 książek i blisko 500 artykułów naukowych i popularnonaukowych, prowadzi wykłady na całym świecie oraz propaguje swój Projekt Bohaterskiej Wyobraźni. Jego obecne badania skupiają się na psychologii bohaterstwa, był m.in. prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego
– Profesor Zimbardo jest znany głównie z tzw. Stanfordzkiego Eksperymentu Więziennego. Eksperyment ten miał zbadać psychologiczne rezultaty symulacji więziennego życia i przeprowadzono go w piwnicach stanfordzkiego wydziału psychologii. W eksperymencie losowo wybranych 24 studentów podzielono na strażników i więźniów. Projekt udowodnił, że specyficzne warunki wpływają na zachowanie zdrowego psychicznie człowieka, co w eksperymencie potwierdziło przyjmowanie przez uczestników określonych ról – brutalnych i sadystycznych oprawców i ofiar, planujących ucieczkę czy wzniecających bunt – dodaje dr Milczanowski.
Spotkanie jest skierowane do studentów seminarium doktoranckiego WSIiZ, a także słuchaczy zainteresowanych studiami tego typu. Osoby, które chciałyby wziąć udział w wykładzie Profesora Zimbardo muszą się wcześniej zarejestrować pod numerem telefonu: 691 992 688 lub adresem mszewczyk@wsiz.edu.pl.