O matematycznej wyobraźni, wielkich odkryciach XX wieku i wybitnych polskich matematykach opowiedział dr Krzysztof Ciesielski, prof. UJ, w wykładzie pt. „Nie tylko 2+2=4 czyli potęga matematycznej wyobraźni”. Wykład odbył się w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”, którego hasło przewodnie brzmi „Wyzwania cywilizacyjne”.
Gdy czytamy książkę, np. „Lalkę” Prusa, to wyobrażamy sobie, jak ten Wokulski wygląda. Bohater jest w książce opisany, ale tak czy inaczej, każdy z nas jakoś go sobie wyobraża. W matematyce też różne rzeczy możemy sobie różnie wyobrażać i efekty są czasami bardzo ciekawe – mówił podczas wykładu dr Krzysztof Ciesielski, prof. UJ. Jego zdaniem wyobraźnia w matematyce jest kluczowa: to potęga, która pozwala na dokonywanie odkryć, ale też na poruszanie się w świecie geometrii, gdyż nie każdy aspekt można zobaczyć w rzeczywistości lub jednoznacznie przedstawić na kartce papieru. Jako przykład została podana tzw. Butelka Kleina.
Prelegent omówił również i przedstawił bryły geometryczne, zarówno standardowe, jak i nieszablonowe wielościany ruchome. Dodatkowo prof. Krzysztof Ciesielski wziął pod lupę przykłady modeli matematycznych, w których standardowe reguły nie są prawdziwe, takie jak 2+2 nie równa się 4. Wyobraźmy sobie, że jest godzina 10.00, my umawiamy się za 3 godziny: to o której to będzie, o 13.00? Według zegara 24-godzinnego to będzie godzina 13.00, ale według 12-godzinnego, to będzie godzina 1.00 – tłumaczył Wykładowca.
Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia wykładu: