Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza na nowy cykl wykładów otwartych. Spotkania poprowadzą znani i cenieni profesorowie z Kanady, USA oraz Wielkiej Brytanii. Zaproszeni prelegenci prezentować będą tematy związane ze zmianami klimatu, sztuczną inteligencją oraz świadomością planetarną.
10 marca 2025 (poniedziałek), godz. 17:00 – spotkanie online
„Modern Humans: Unsustainable by nature and nurture” – prof. William Rees, University of British Columbia’s School of Community and Regional Planning, Kanada
Współczesne społeczeństwo techno-przemysłowe zużywa zasoby odnawialne szybciej niż ekosystemy mogą się regenerować i produkuje (często toksyczne) odpady w ilości przekraczającej możliwości asymilacyjne natury. Nadmierna konsumpcja jest stanem ostatecznym, niszczy biofizyczne podstawy ludzkiego istnienia i prowadzi go w kierunku upadku. Rządy, instytucje międzynarodowe i większość zwykłych ludzi pozostaje w swoich zachowania ślepa na ten problem. Sytuacja współczesnej ludzkości ma głębokie korzenie zarówno w ludzkiej naturze, jak i we współczesnych konstrukcjach społecznych. W skrócie – niezrównoważony rozwój globalnego społeczeństwa jest naturalnym zjawiskiem wzmacnianym przez wadliwe narracje kulturowe.
Prof. William Rees to ekolog, ekonomista ekologiczny, emerytowany profesor i były dyrektor University of British Columbia’s School of Community and Regional Planning. Zajmuje się badaniem globalnych trendów ekologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem miast jako wrażliwych elementów ludzkiego ekosystemu oraz psycho-poznawczych barier dla zmian społecznych. Pomysłodawca i współtwórca „analizy śladu ekologicznego” (EFA). Autor setek recenzowanych i popularnych artykułów na powyższe tematy.
Prof. Rees to również założyciel i były prezes Canadian Society for Ecological Economics, dyrektor i założyciel One Earth Living Initiative oraz członek Post-Carbon Institute. Laureat stypendium Fundacji Trudeau, międzynarodowej nagrody Boulding Prize in Ecological Economics oraz nagrody Blue Planet Prize 2012 (wspólnie z dr Mathisem Wackernagelem). W 2015 r. otrzymał również nagrodę Hermana Daly’ego od Amerykańskiego Towarzystwa Ekonomii Ekologicznej, a w 2016 r. Medal Dziekana Wydziału Nauk Stosowanych UBC. Prof. Rees był pełnoprawnym członkiem Klubu Rzymskiego w latach 2014-2019.
14 kwietnia 2025 (poniedziałek), godz. 17:00 – spotkanie online
„My Life with ChatGPT” – prof. Bary Smith, University at Buffalo, USA
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną pozytywne i negatywne aspekty sztucznej inteligencji typu Large Language Models (LLM), takiej jak np. ChatGPT. Twierdzenie, że LLM będzie stanowić odskocznie dla ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), zostanie poddane krytycznej ocenie.
Prof. Barry Smith jest jednym z najczęściej cytowanych współczesnych filozofów. Autor około 600 artykułów naukowych, 21 książek, wniósł znaczący wkład w podstawy ontologii i nauki o danych – zwłaszcza w dziedzinie biomedycyny. Najnowsza książka, której profesor jest współautorem „Why Machines Never Rule The World’ próbuje zdemontować obecny szum w imieniu tak zwanej „sztucznej inteligencji”.
Prof. Smith stworzył międzynarodowy standard ontologii (ISO/IEC 21838), pierwszy na świecie przykład filozofii poddanej procesowi standaryzacji ISO. Standard ten stanowi podstawę około 700 inicjatyw ontologicznych na całym świecie, a jego stosowanie jest wymagane przez wiele amerykańskich agencji rządowych.
12 maja 2025 (poniedziałek), godz. 12:00 – Aula główna im. prof. Jerzego Chłopeckiego WSIiZ
„Whose Planetary Consciousness?” – prof. Sunil Amrith, Yale University, USA
Wykład ten śledzi początki jednego z nurtów „świadomości planetarnej” na początku XX wieku i zadaje pytanie, w jakim stopniu ten sposób postrzegania życia na Ziemi jest nadal naznaczony imperialnymi korzeniami. Opierając się na indyjskich debatach z ostatniego ćwierćwiecza XX wieku, prelegent pyta: czy świadomość planetarna stoi na drodze ziemskiej sprawiedliwości?
Sunil Amrith jest profesorem historii Renu i Anand Dhawan na Uniwersytecie Yale, a także profesorem w Yale School of the Environment. Przewodniczący Rady Studiów Południowoazjatyckich w MacMillan Center w Yale, autor 5 książek, w tym przetłumaczonej na 9 języków „The Burning Earth” (W.W. Norton i Allen Lane, 2024) wybranej jako „książka roku” przez The New Yorker i The New Statesman w 2024 roku. Stypendysta MacArthura w 2017 r., laureat Nagrody Heinekena w dziedzinie historii w 2022 r. i Nagrody Akademickiej Fukuoka w 2024 r.
2 czerwca 2025 (poniedziałek), godz. 17:00 – spotkanie online
„Communicating Climate Change” – prof. Michael J. Reiss, University Collage London’s Faculty of Education and Society, Wielka Brytania
Dla niektórych ludzi zmiany klimatyczne są egzystencjalnym zagrożeniem, dla innych jest to wyolbrzymiona kwestia, a nawet mistyfikacja. Jak powinniśmy radzić sobie z tą wielką różnorodnością poglądów? Czy w szkołach powinniśmy uczyć o zmianach klimatu jako kontrowersyjnej kwestii? Czy powinniśmy zezwolić lub zakazać negacjonistom zmian klimatu publikowania postów w mediach społecznościowych? I w jaki sposób kontrowersje związane ze zmianami klimatu odnoszą się do kontrowersji związanych ze szczepieniami i kreacjonizmem? Wykład odpowie na te pytania.
Michael J. Reiss jest profesorem edukacji naukowej na Wydziale Edukacji i Społeczeństwa UCL, członkiem Nuffield Council on Bioethics, członkiem Akademii Nauk Społecznych i przewodniczącym Centrum Edukacji o Zmianach Klimatu i Zrównoważonym Rozwoju UCL. Były dyrektor ds. edukacji w Royal Society, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Nauki i Religii oraz prezes Stowarzyszenia Edukacji Naukowej, jego zainteresowania naukowe dotyczą edukacji naukowej, bioetyki, edukacji seksualnej oraz nauki i religii.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów i absolwentów do udziału w tych wydarzeniach.