Teoria kategorii, informatyka kwantowa, matematyczne aspekty ogólnej teorii względności Einsteina oraz mechanika kwantowa. Dla większości z nas brzmi to jak czarna magia, ale są i tacy, którzy mogą o tym dyskutować godzinami. I faktycznie, jedenaścioro naukowców pod przewodnictwem prof. Michała Hellera zaszyło się na kilka dni w kampusie WSIiZ w Kielnarowej właśnie po to, żeby móc w spokoju podyskutować o matematyce oraz rozwiązać kilka nie cierpiących zwłoki równań.
Co ciekawe, choć kampus oferuje nowoczesne pomoce naukowe, naukowcy woleli rozwiązywać zadania przy tablicy oraz w jak najbardziej tradycyjnych zeszytach w kratkę… A rozmowy o matematyce były tak interesujące, że odbywały się także podczas posiłków oraz w czasie ciszy nocnej. Dr hab. prof. WSIiZ Jerzy Król zdradza, że w tematach badań dominowały: struktury różniczkowe, syntetyczna geometria różniczkowa formułowana w toposach, czasoprzestrzeń i struktura przyczynowości oraz odpowiedniki nierówności Bella w poszerzonych teoriach mechaniki kwantowej (cokolwiek by to nie znaczyło…).”
W spotkaniu udział wzięli: ks. prof. Michał Heller z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, prof. Wiesław Sasin, dr hab. Leszek Pysiak z Politechniki Warszawskiej, prof. Paweł Horodecki – dyrektor Międzynarodowego Centrum Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego, dr Ewa Falkiewicz z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, dr Michał Eckstein z Uniwersytetu Gdańskiego, dr Mariusz Stopa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Jacek Gruszczak i dr Tomasz Miller z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie, mgr Tomasz Żynda z Politechniki Warszawskiej oraz dr hab. Jerzy Król z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Dyskutowane zagadnienia niebawem znajdą się w specjalistycznych pismach naukowych, a same spotkania mają być kontynuowane w kampusie WSIiZ. Miał Lwów swoją szkołę matematyczną, może i Kielnarowa będzie miała swoją?