Ponad 300 listów w obronie praw człowieka napisali uczestnicy Maratonu Pisania Listów Amnesty International, który odbył się w dniach 4-8 grudnia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe Humanus działające przy Zakładzie Filologii Angielskiej. Maraton był symbolicznym wyrazem solidarności i zaangażowania społeczności akademickiej w obronę praw człowieka i promowanie równości.

Podczas maratonu studenci i wykładowcy WSIiZ oraz nauczyciele oraz uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły z Dębicy połączyli swoje siły, aby wesprzeć osoby, które doświadczyły niesprawiedliwości. Wśród nich znalazły się takie osoby, jak Justyna Wydrzyńska, działaczka walcząca o prawa reprodukcyjne kobiet w Polsce, oraz Rita Karasartova, dążąca do zapewnienia dostępu do czystej wody jako podstawowego prawa człowieka. Wsparcie zostało również wyrażone dla Rocky Meyersa, Afroamerykanina niesłusznie skazanego na śmierć w USA. Historie tych osób stały się mocnym wezwaniem do działania.

Maraton Pisania Listów był również częścią projektu Klasy Patronackie, łączącego Uczelnię z lokalnymi szkołami.

To wydarzenie stało się wyrazem solidarności i zaangażowania naszej społeczności akademickiej w obronę praw człowieka i tematykę równości. Nasze myśli i pióra były skierowane ku tym, którzy doświadczyli niesprawiedliwości – podkreśliła koordynująca akcję dr Paula Wieczorek, dodając, że każdy z listów to osobisty wkład każdego uczestnika w globalną walkę o sprawiedliwość i równość oraz dowód na to, że nasze zaangażowanie może wpłynąć na zmiany.

W organizację wydarzenia byli zaangażowani studenci z Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Humanus oraz wykładowccy Zakładu Filologii Angielskiej. Podsumowanie Maratonu zostało zaprezentowane podczas debaty „Każda płeć jest równa/every gender is equal”, będącej częścią obchodów Dnia Praw Człowieka we WSIZ.