Wykładowczyni dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, wraz ze studentami kierunków Projektowanie graficzne oraz Grafika komputerowa i produkcja multimedialna, osiągnęli znaczący sukces na arenie międzynarodowej. Ich prace zakwalifikowały się aż do czterech prestiżowych wystaw plakatowych: na Słowacji, w Kanadzie, USA i Polsce.
Jest to bez wątpienia duży sukces, bo spora część konkursów, to przeglądy o uznanej już renomie na poziomie światowej. Dostać się na takie wystawy jest niezwykle trudno, bo organizatorzy dokonują dużej selekcji, a konkurencja w branży projektowej jest ogromna, co jeszcze utrudnia selekcje – mówi dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, prodziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Projektowanie graficzne.
Poster Quadrennial Bardejov 2025, Słowacja
Poster Quadrennial Bardejov (PQB) to międzynarodowy konkurs plakatowy odbywający się regularnie co cztery lata w mieście Bardejov na Słowacji. Poster Quadrennial Bardejov został założony przez Petera Javoricka, świetnego plakacistę, grafika oraz wykładowcę akademickiego z ASP w Krakowie. Jest on obecnie zatrudniony na stanowisku profesora.
W edycji z 2025 roku organizatorzy przewidzieli następujące tematy:
- Otwarta tematyka – pozwala projektantom wyrazić swoją kreatywność i styl artystyczny bez ograniczeń tematycznych. Plakaty mogą odzwierciedlać osobiste opinie, problemy społeczne lub zjawiska kulturowe.
- Plakat ekologiczny – ten temat koncentruje się na pilności problemów środowiskowych spowodowanych globalnym ociepleniem, takich jak pożary, ekstremalne opady deszczu, susze, powodzie i tornada. Celem jest podniesienie świadomości tych problemów i zainspirowanie działań ekologicznych.
Jury konkursu było złożone z profesjonalnych artystów:
- Peter Javorik – przewodniczący jur, Słowacja/Polska
- Ľubica Reváková – Słowacja
- Sára Dzurjová – Słowacja
- Robert Paršo – Słowacja
- Lenka Šturmankinová – Słowacja
- Peter Eliáš – Słowacja
- Anna Jaszczyk – Polska
- Władysław Pluta – Polska
- Szymon Kiwerski – Polska
- Monika Chrabąszcz – Polska
- Tomasz Sadowski – Polska
Do wystawy zakwalifikowali się następujący twórcy:
Kategoria ogólna
- dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ
- Izabela Miodunka
- Zuzanna Poplewska
Kategoria ECO
- Paulina Rząsa
- Dominik Kamiński
Design For Change International Poster Design Competition, Kanada
Konkurs powstał w 2020 i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2025 odbyła się jego piąta edycja pt. „Design for Change” zorganizowaną przez Borderless
Graphic Designers Group.
W konkursie organizatorzy przewidzieli dwa tematy:
- Mosty, nie mury – jedność w podzielonym świecie. Podziały polityczne i polityka izolacjonistyczna zagrażają międzynarodowej współpracy. Ten temat stanowi wyzwanie dla projektantów, aby zilustrowali siłę jedności i współpracy między narodami. Czy to poprzez wymianę kulturową, partnerstwa gospodarcze czy działania humanitarne, plakaty powinny podkreślać, że dyplomacja i wzajemne wsparcie tworzą silniejsze społeczeństwa.
- Lustro narcyza – kiedy ego kształtuje politykę. Kiedy liderzy stawiają osobistą władzę ponad dobrostanem narodu, polityka staje się samolubna, a nie korzystna dla ludzi. Ten temat krytykuje polityczny narcyzm i jego konsekwencje, wzywając projektantów do prezentowania zniekształconych odbić władzy, autorytarnych obrazów lub liderów zaślepionych przez własne ego.
Wystawa została otwarta 16 czerwca 2025 r. w Universitas Pelita Harapan, Indonezja. Ekspozycja potrwa do 5 lipca. Na wystawie będzie można tam zobaczyć imponującą kolekcję 126 plakatów, odzwierciedlających różnorodne spektrum ekspresji twórczej i komentarza społecznego na przedstawione powyżej tematy.
Wystawa obejmuje:
- 83 prace konkursowe wybranych projektantów z całego świata
- 28 plakatów zaproszonych projektantów z całego świata
- 15 plakatów zaproszonych indonezyjskich projektantów
Łącznie w wystawie zaprezentowali się artyści z 58 krajów, tworzący dynamiczny dialog kulturowy poprzez język wizualny.
Do wystawy zakalikowały się:
- dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ
- Gabriela Wrzesień
LA Design Festival 2025, USA
To kolejna edycja tego prestiżowego konkursu plakatowego. Konkurs to wydarzenie przeznaczone dla profesjonalnych artystów z całego świata. Tegorocznym tematem przewodnim był: „Design Futurism”. Wystawa będzie zaprezentowana w Los Angeles.
Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowali się:
- dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ
- Dominik Kamiński
- Zuzanna Poplewska
7. Międzynarodowe Biennale Plakatu Lublin, Polska
Organizatorem tego wydarzenia jest Wydział Artystyczny Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Konkurs powstał w 2013 r. i na początku był skierowany tylko do studentów. Jednak od trzeciej edycji w 2017 roku biennale zmieniło swoją nazwę z Międzynarodowego Biennale Plakatu Studenckiego w Lublinie na Międzynarodowe Biennale Plakatu Lublin, tym samym stało się konkursem skierowanym również do profesjonalistów. W 2025 r. odbyła się siódma edycja tego wydarzenia. Do wystawy głównej zakwalifikowano 496 plakaty.
W siódmej edycji konkursu prace można było zgłaszać w następujących kategoriach:
- Otwarta tematyka, artyści profesjonalni,
- Otwarta tematyka, studenci
- TXT+EXPERIMENT – kategoria plakatu typograficznego
- Krosno Design Festival
- Translacore
Organizatorzy:
- Międzynarodowe Biennale Plakatu Lublin,
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Instytut Sztuk Pięknych UMCS,
- Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Uczelnie partnerskie:
- Wydział Sztuki Uniwersytet w Sewilli
- Wydział Sztuki i Dizajnu, Uniwersytet Technologii Elektronicznej w Guilin
Zakwalifikowani artyści z WSIiZ
- dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ
- Dominik Kamiński
- Paulina Rząsa
- Gabriela Wrzesień
- Katarzyna Panek
- Izabela Miodunka