Przed rzeszowską siedzibą Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania we wtorek rano ustawiła się kolejka kandydatów na studia podyplomowe. Na kierunek „Zarządzanie w ochronie zdrowia” w ciągu 2 pierwszych godzin 64 osoby złożyły potrzebne dokumenty rekrutacyjne, a na „Monitorowanie i koordynacja badań klinicznych” zarejestrowało się 13 chętnych.
Obydwa kierunki mają zapewnione 100-procentowe dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, stąd tak duże zainteresowanie kandydatów. Kolejka była nie do uniknięcia, bo o przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność wpłynięcia dokumentów, a komplety dokumentów rekrutacyjnych muszą być złożone w siedzibie Uczelni lub wysłane pocztą. Przyjmowanie zgłoszeń odbywało się w dużej auli WSIiZ z zachowaniem wszelkich rygorów epidemiologicznych. Wszyscy kandydaci mieli maseczki, a pracownicy Centrum Studiów Podyplomowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dbali o to, aby w kolejce zachowany był wymagany dwumetrowy odstęp między zgłaszającymi się.
Dlaczego kierunki cieszą się tak dużym zainteresowaniem?
„Studia dofinansowane cieszą się ogromną popularnością – tak było również w ubiegłym roku. W tym roku widzimy, że mamy mnóstwo zgłoszeń i na pewno nie wszystkich będziemy mogli przyjąć na studia. Studia są dedykowane pracownikom placówek ochrony zdrowia i podmiotów wykonujących działalność leczniczą, więc nie każdy może zostać na te studia przyjęty. Ogromne zainteresowanie było jeszcze przed terminem rozpoczęcia rekrutacji – mieliśmy mnóstwo telefonów od pracowników podmiotów leczniczych z naszego województwa, ale również z terenów całej Polski. Studia te są atrakcyjne dla słuchaczy, dlatego że są w całości finansowane przez Ministerstwo Zdrowia w ramach realizowanego przez naszą uczelnię projektu „WSIiZ dla Zdrowia” . Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów, również jeśli byłyby to zajęcia stacjonarne, to my płacimy za nocleg dla osób, które mieszkają powyżej 50 km od Rzeszowa. Na dzień dzisiejszy raczej będą to jednak zajęcia w formule zdalnej – przynajmniej na dzień dzisiejszy. Być może drugi semestr odbędzie się już w formule częściowo zdalnej” – mówi Marta Cisek-Babiarz z Centrum Studiów Podyplomowych WSIiZ.
Co oferuje Centrum Studiów Podyplomowych?
Centrum Studiów Podyplomowych w roku akademickim 2020/2021 umożliwia kształcenie na 55 kierunkach studiów. Analizując zapotrzebowanie rynku pracy oraz wyzwania związane z pandemią koronawirusa, Centrum Studiów Podyplomowych WSIiZ zdecydowało się na otworzenie nowych kierunków np. Kadry i płace, czy zyskujący sporą popularność Menedżer e-commerce.
„Widzimy, że gospodarka opiera się na nowych formułach i rozwijają się e-sklepy i biznesy w formule zdalnej, dlatego otworzyliśmy nowy kierunek Menedżer e-commerce. Rekrutacja trwa do końca miesiąca września. Mamy nadzieję, że ten kierunek uda nam się zrealizować. Takim drugim kierunkiem, który cieszy się ogromną popularnością i myślę, że będzie na 100% otworzony, to jest Marketing internetowy. Jest to kierunek, który uczy słuchaczy, jak odnaleźć się w obecnej rzeczywistości, jak rozpocząć działalność gospodarczą i jak wykorzystać te szanse, które daje internet w dzisiejszych czasach” – informuje Marta Cisek Babiarz. Dodaje też, że ze względu na przewidywany zdalny tryb nauczania, regularnie pojawiają się zapytania o studia od osób zamieszkałych poza granicami Polski, przede wszystkim z Wielkiej Brytanii.
Jak długo potrwa rekrutacja?
Rekrutacja na studia podyplomowe potrwa do końca września lub do wyczerpania miejsc, a na studia dofinansowane do 15 września. Kandydaci powinni zalogować się do systemu rekrutacji online i wypełnić formularz rekrutacyjny. Komplet dokumentów należy jednak złożyć osobiście w siedzibie WSIiZ lub wysłać pocztą. O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność wpłynięcia dokumentów.
Szczegóły związane z rekrutacją na studia podyplomowe znajdują się TUTAJ.