Jakie są główne mechanizmy psychologiczne wykorzystywane do wywierania wpływu na ludzi? Dlaczego ludzie są podatni na wpływ innych? Jakie czynniki wpływają na tę podatność? Na te i inne pytania odpowiedział prof. dr hab. Dariusz Doliński podczas wykładu w ramach V edycji cyklu „Przybij piątkę nauce”.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji cyklu „Przybij piątkę nauce” brzmi: „Wyzwania cywilizacyjne”. Wywieranie wpływu społecznego jest tak naprawdę czymś, co robimy codziennie, i co codziennie jest robione wobec nas. Zauważmy, że rodzice wywierają codziennie (albo chcą wywierać codziennie) wpływ społeczny na swoje dzieci. Chcą skłaniać dzieci do tego, żeby się uczyły, czy żeby zachowywały się poprawnie – zauważył prof. dr hab. Dariusz Doliński. Jak dodał, działa to też w drugą stronę. Dzieci chcą, żeby rodzicie nie pytali ciągle o to, co w szkole, żeby nie narzekali, że 3 na świadectwie nie jest dobrym stopniem, żeby dali więcej luzu – dodaje Prelegent.
Prof. dr hab. Dariusz Doliński podczas wykładu przedstawił również kilka technik wywierania wpływu na ludzi m.in.: „ustąp i poproś” czy „motywacja w dążeniu do celu”. Technik wpływu społecznego jest bardzo dużo. W ramach wykładu przedstawiłem tylko kilka. Więcej opisałem w książce, którą napisałem ze swoim współpracownikiem prof. Tomaszem Grzybem pt. „Sto technik wpływu społecznego” – podsumował Prelegent.
Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia wykładu:
Wykład dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.