Serdecznie zapraszamy na wykład pt. „Dietoprofilaktyka: jak ustrzec się przed zachorowaniem na raka?” w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+. Wykład odbędzie się 15 maja 2024 r. o godz. 17.00 w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wykład poprowadzi mgr Małgorzata Soroń – doktorantka w dziedzinie nauk o zdrowiu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na co dzień pracuje jako dietetyk kliniczny oraz nauczyciel akademicki. Jej główne zainteresowania dotyczą odpowiedniego dostosowania oraz zmiany diety pacjenta uwzględniając jego indywidualne potrzeby żywieniowe i wymagania zdrowotne. Prowadząca angażowała się już w działalność Akademii, dlatego może być znana słuchaczom m.in. z wygłoszenia wykładu „Właściwości prozdrowotne kawy i herbaty” czy „Dieta Seniora w czasach pandemii”.

Pomimo ogromnych postępów, jakie poczyniono w leczeniu, nowotwory pozostają główną przyczyną zgonów w dużej części świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 30–40% zachorowań na nowotwory można przypisać czynnikom ryzyka związanym ze stylem życia, takim jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, dieta uboga w owoce i warzywa, nadwaga i otyłość oraz brak aktywności fizycznej. Na czynniki ryzyka, takie jak genetyka i środowisko, nie mamy wpływu ze skutkiem „tu i teraz” dlatego tak ważne jest, żeby być świadomym i podejmować działania, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Podczas wykładu dowiedzą się Państwo:
• jakie nawyki żywieniowe zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór
• jakie zachowania prozdrowotne warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny
• mam nowotwór – i co teraz? Prehabilitacja, czyli co zrobić, jeśli istnieje ryzyko posiadania nowotworu.

W wykładzie można uczestniczyć na żywo oraz online – wówczas prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza rejestracyjnego do dnia 15 maja 2024 r. do godz. 12.00. W odpowiedzi prześlemy link do transmisji wykładu na podany przez Państwa adres email.

Akademia Zdrowia 50+ to cykl wykładów i warsztatów o tematyce prozdrowotnej. Projekt jest kierowany do wszystkich osób powyżej 50 roku życia. Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz ukazanie jej przydatności w życiu codziennym w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia. Projekt Akademia Zdrowia 50+ jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

DOROBEK PRELEGENTKI:
Aktywna organizatorka szkoleń, konferencji i eventów na terenie całego kraju. Wybrane wydarzenia:
– „Racjonalne odżywianie profilaktyką prozdrowotną” Konferencja Boguchwała (2022)
– IV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Wyzwania Naukowe i Zawodowe we Współczesnym Pielęgniarstwie” Kielce (2021)
– „Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej. Poziom 1” Cykl Szkoleń Warszawa, Białystok, Gdańsk, Bydgoszcz, Wrocław (2019)
– „Dietoterapia w jednostkach chorobowych” Cykl Szkoleń Kraków, Rzeszów, Warszawa, Łódź, Kielce, Gdynia(2019)
– III Ogólnopolska Konferencja Medycyny Pracy „Choroby cywilizacyjne w ochronie zdrowia pracujących – problemy orzecznicze i wyzwania” Rzeszów (2018)
– III Ogólnopolska Konferencja Naukowa Studentów i Doktorantów – „Medyczne Aspekty Żywienia Człowieka organizowana” Rzeszów (2017)
– I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Studentów i Doktorantów „Żywienie w Chorobach Cywilizacyjnych” Rzeszów (2015)
– Soroń M., Dudziak J., Gancarz K., Lechoniewicz M., Ostrowska A., Skiba K., Szajowska P., Szymbara K., Warchoł M., Waszczuk B., Więcek A., Wilk A., Woźniak S., Zubel W., Perenc L., Zachowania zdrowotne a samoocena w grupie młodych dorosłych [W:] Rehabilitacja, s. 194-212, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2023
– Soroń M., Banaś K., Więch P., Trojnar P., Guty E., Skórka M., Nowak A., Bazaliński D., Selected Factors Influencing the Intensity of Postoperative Pain in Patients after Orthopedic and Gynecological Surgeries, Medicina 2022, 58(11)

Projekt jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.