Chór Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie skończył właśnie 10 lat! Obiektywnie trzeba przyznać, że było to pasmo wielu sukcesów. 24 czerwca 2009 roku odbyły się uroczyste obchody zacnego jubileuszu.

VOX COELESTIS – tak brzmi nowa nazwa Chóru. 10-ta rocznica istnienia to dobry moment na zmianę nazwy. Zwłaszcza, że cały okres działalności naszych śpiewaków to czas sukcesów, występów na znamienitych festiwalach i konkursach, to też występy przez znakomitą publicznością.

Półka z trofeami, pucharami, medalami i dyplomami, gromadzonymi przez Chór w minionych latach, z pewnością jest już dość mocno ugięta. Ale jego działalność to nie tylko występy na konkursach i festiwalach. To także uświetnianie i uprzyjemnianie wydarzeń, mających miejsce w murach uczelni. Inauguracje, graduacje i inne "imprezy" z pewnością straciłyby na swej atrakcyjności, gdyby nie występy naszych śpiewaków.

Chór uczelniany WSIiZ powstał w lutym 1999 roku. Dyrektorem i dyrygentem został mgr Józef Barlik, prezes oddziału rzeszowskiego Związku Chórów i Orkiestr, wieloletni dyrygent chóru ”Cantus” z Trzciany, nagradzany na festiwalach ogólnopolskich i regionalnych. Asystentką dyrygenta została mgr Bożena Barlik-Tuszyńska. Pierwszy okres w pracy z młodzieżą akademicką poświęcony był wyszkoleniu wokalnemu, wypracowaniu warsztatu muzycznego oraz stworzeniu własnego stylu i charakteru w interpretacji utworów. W tym czasie koncerty odbywały się w ramach imprez i uroczystości na terenie uczelni. W związku z rozwojem poziomu artystycznego i licznymi zaproszeniami chór rozpoczął występy poza uczelnią. Obecnie zdobywa nagrody i wyróżnienia w kraju i za granicą. Aktywność artystyczno-wokalna chórzystów sprzyja również promocji wewnętrznej i zewnętrznej WSIiZ.

Repertuar chóru obejmuje muzykę sakralną i świecką różnych epok – od chorału gregoriańskiego do muzyki współczesnej, zarówno a capella, jak i z akompaniamentem instrumentalnym.

Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi i życzymy kolejnych lat tak świetnych występów!

Zdjęcia: Adam Janusz