Jakie są etapy odkrywania i opracowywania leków? Czy mikrograwitacja może w tym pomóc? Jakie badania nad lekami przeprowadzono w przestrzeni kosmicznej i jak w przyszłości będzie można przeciwdziałać skutkom środowiska kosmicznego? – na te pytania w ramach projektu „Przybij piątkę nauce” 19 maja br. odpowie dr Martin Braddock.
Ludzie nie są przystosowani do życia i pracy w przestrzeni kosmicznej. Podróże w kosmosie rzadko trwają dłużej niż 6-9 miesięcy. W tym czasie astronauci znajdują się pod wpływem szkodliwych czynników, które niekorzystnie wpływają zarówno na ich fizyczne, jak i psychiczne samopoczucie. Jakim wyzwaniom trzeba będzie sprostać, aby umożliwić długoterminowe misje? W jaki sposób będzie można prowadzić badania naukowe nad lekami w Kosmosie?
„W czasie wykładu pt. »Przyszłość ludzkości w kosmosie. Identyfikacja zagrożeń oraz możliwości współczesnej medycyny i farmakologii« omówię problematykę bezpieczeństwa misji kosmicznych i zwrócę uwagę na negatywne skutki mikrograwitacji dla zdrowia astronautów, jak również przedstawię środki zapobiegawcze” – mówi dr Martin Braddock, naukowiec z Wielkiej Brytanii i dodaje – „Przede wszystkim jednak skoncentruję się na tym, jak unikalne środowisko przestrzeni kosmicznej wpływa na rozwój przemysłu farmakologicznego. Zaprezentuję proces opracowywania receptur, który w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnej technologii prowadzi do produkcji nowych leków. Omówię również aspekty środowiska kosmicznego, które przyczyniły się do postępu w identyfikacji potencjalnych możliwości zastosowania leków. Postaram się też dokonać przeglądu ostatnich postępów w obszarze krystalografii oraz weryfikacji i walidacji procesów opracowywania nowych leków in vivo.”
Dr Martin Braddock jest naukowcem – biochemikiem i biologiem, kierownikiem projektów z ponad 34-letnim doświadczeniem w pracy na prestiżowych uniwersytetach i w przemyśle nauk przyrodniczych. Przez lata pracował na Uniwersytecie w Oxfordzie, obecnie jest członkiem Royal Society of Biology oraz Royal Astronomical Society. Jest autorem ponad 180 publikacji naukowych i współtwórcą 8 patentów. Martin Braddock jest także członkiem Sherwood Observatory oraz Mansfield and Sutton Astronomical Society.
O czym jeszcze opowie dr Martin Braddock w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”? – zobacz zapowiedź filmową
Premiera spotkania pt. „Przyszłość ludzkości w kosmosie. Identyfikacja zagrożeń oraz możliwości współczesnej medycyny i farmakologii” odbędzie się 19 maja br. (środa), o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ. Wykład realizowany będzie w języku angielskim z napisami w j. polskim.
Inicjatywa „Przybij piątkę nauce” wspomaga proces kształcenia realizowany w szkołach, uniwersytetach oraz innych instytucjach naukowo-badawczych. Kolejne wykłady w ramach projektu „Przybij piątkę nauce” będą realizowane w każdą trzecią środę miesiąca. Ich tematyka dotyczyć będzie profilaktyki zdrowotnej, ekonomii, dietetyki, nowych mediów oraz współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie.
Szczegóły dotyczące następnych wykładów będą publikowane na stronie internetowej WSIiZ oraz na stronie internetowej projektu „Przybij piątkę nauce”.