21 Konferencja Stowarzyszenia Filozofii Techniki (The Society for Philosophy and Technology) odbyła się w tym roku w Stanach Zjednoczonych w College Station na Texas A&M University w dn. 20-22 maja. Wzięli w niej udział badacze i badaczki z kilkudziesięciu krajów świata. Wśród nich była dr Magdalena Hoły-Łuczaj jako jedna z dwóch osób afiliowanych przy polskiej uczelni.
Jej referat, prezentujący badania prowadzone z prof. Vincentem Blokiem (Wageningen University, Holandia) dotyczył wyzwań etycznych, jakie stawia przed nami rozwój hybryd rozumianych jako obiekty, które przekraczają binarny podział na byty naturalne i artefakty (np. drzewa emitujące światło, syntetyczne komórki, architektura biomimetyczna). Wystąpienie odbyło się w ramach specjalnej ścieżki tematycznej poświęconej wzmacnianiu dialogu filozofii techniki z etyką środowiskową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. Wśród słuchaczy znaleźli się m.in. Andrew Feenberg oraz Don Ihde.
Konferencja stworzyła doskonałe warunki do zaprezentowania najnowszych wyników badań oraz poddania ich inspirującym dyskusjom, jak również do nawiązania nowych kontaktów oraz pogłębienia integracji środowiska filozofów techniki i włączenia w nie przedstawicieli innych subdyscyplin filozoficznych.
Uczestnictwo w tak ważnym wydarzeniu, jak cyklicznie odbywająca się konferencja Stowarzyszenia Filozofii Techniki, pozwoliła mi zaprezentować najnowsze wyniki badań własnych. Texas A&M University stanął zaś na wysokości niełatwego przecież zadania, jakim jest bycie gospodarzem tak dużej konferencji. Będę bardzo dobrze wspominała tę wizytę
dr Hoły-Łuczaj.