- 24 grudnia 2021Jak wygląda Boże Narodzenie poza Polską? Święta oczami zagranicznych studentów WSIiZ
W Etiopii pełna uczta bożonarodzeniowa obejmuje: jagnięcinę, pieczeń z baraniny i tradycyjne napoje, takie jak „tej” – wino miodowe. Specjalnym daniem świątecznym jest „doro wat”, czyli pyszny, gęsty i pikantny gulasz z kurczakiem i całymi jajkami na twardo – opowiada Dawit Neteret z Etiopii, student WSIiZ. W jaki sposób święta Bożego Narodzenia obchodzone są przez obcokrajowców? Studenci WSIiZ opowiadali jak wygląda Boże Narodzenie w ich rodzinnych domach: na Ukrainie, w Gruzji, w Zimbabwe czy w USA.
- 23 grudnia 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Justyna PiekłoJaką żywność wybierać, by zdrowo żyć?
Jakość i bezpieczeństwo zdrowotne żywności jest istotnym elementem zdrowego stylu życia – twierdzi prof. Jan Krupa i dodaje: Żywość konwencjonalna (oferowana przez supermarkety) pochodząca z produkcji wysokotowarowej działa powoli i systematycznie na nasz organizm… jak trucizna. Jakie produkty powinniśmy wybierać, by żyć zdrowo?
- 20 grudnia 2021„Wielkie Pytania w Nauce” zainaugurowane po raz szósty – relacje medialne
2 grudnia 2021 roku Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozważaniami nad teorią superstrun zainaugurowała VI edycję cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Gośćmi spotkania zatytułowanego „Kaprysy Wszechświata” byli: ks. prof. Michał Heller oraz dr hab. Janusz Wawrowski. Spotkanie poprowadził red. Wojciech Bonowicz. Informacje o tym wydarzeniu ukazały się w licznych podkarpackich mediach.
- 20 grudnia 2021„Czy wiesz, co jesz?” – relacje medialne
800 g warzyw i owoców dziennie, dwa do czterech jajek, ograniczenie mięsa i tłuszczy – to najważniejsze wskazówki redaktor Katarzyny Bosackiej, by zmodyfikować dietę na zdrowszą i cieszyć się długim życiem. Przedstawiła je w ramach wykładu pt. „Czy wiesz, co jesz?” organizowanego w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”.
- 20 grudnia 2021Akademia 50+ świętuje Jubileusz 10-lecia
Wykład, przemówienia, nagrody i kwiaty – 24 listopada 2021 r. 10-lecie swojego istnienia obchodziła Akademia 50+. Ta jednostka powstała we WSIiZ w 2011 roku, jej celem jest zwiększanie aktywności oraz poszerzanie wiedzy osób powyżej 50. roku życia. Od początku powstania Akademii udział w wykładach wzięło ponad 1300 słuchaczy.
- 20 grudnia 2021„Hackathon WSIiZ” – relacje medialne
3-4 grudnia 2021 r. w Akademickim Klubie IQ odbywał się Hackathon WSIiZ. Rzeszowscy studenci mieli tylko 24 godziny, żeby przygotować rozwiązania informatyczne, które podbiją świat IT. Zapraszamy do prześledzenia doniesień medialnych nt. tego wydarzenia.
- 20 grudnia 2021 | ESKA Rzeszów / red. Agata Jodłowska„To będą najdroższe święta od wielu lat” – uważa Dominik Łazarz
Ceny wszystkich produktów żywnościowych, na których opierają się święta, znacząco wzrosły w ostatnim czasie. Wzrost cen najbardziej odczują mieszkańcy regionu, którzy zarabiają najniższą krajową lub nieco powyżej. Na co powinniśmy się przygotować wybierając się na świąteczne zakupy? – Rozmowa z Dominikiem Łazarzem, ekonomistą współpracującym ze WSIiZ.
- 7 grudnia 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Iwona PiętakJak pandemia zmienia kształcenie na uczelniach?
O aktualnej sytuacji i ponownym wdrażaniu kształcenia zdalnego opowiadały: dr Joanna Wójcik, Kierownik sekcji ds. e-learningu we WSIiZ oraz dr hab. Elżbieta Rokosz, prof. UR, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- 7 grudnia 2021 | EurostudentCovid-19 a rynek pracy dla młodszych specjalistów
Czy młodsi specjaliści w okresie pandemii Covid-19 mają szansę na znalezienie zatrudnienia? W jakich firmach są najbardziej poszukiwani? Jakie cechy i umiejętności są najważniejsze dla pracodawcy? – opinia mgr Hermana Cherniaieva, asystent w Katedrze Ekonomii i Finansów.
- 26 listopada 2021 | Gazeta Wyborcza Rzeszów / red. Agata KulczyckaTrzeba biec, by pozostać w tym samym miejscu
U-Multirank to narzędzie wspierające proces wyboru uczelni. Ocenia uczelnie na podstawie szeregu kryteriów, co pozwala je sensownie porównywać – o rankingu uczelni wyższych, w którym wysoką pozycję ma Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, mówi dr Justyna Berniak-Woźny, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Umiędzynarodowienia Uczelni.
- 13 czerwca 2025Wakanda, Talokan i siła opowieści. Jak kino Marvela inspiruje do rozmowy o kulturze, tożsamości i przyszłości
Czy filmy Marvela mogą być punktem wyjścia do rozmowy o kolonializmie, żałobie, sile kobiet i przyszłości planety? Uczestnicy seminarium Africanfuturism: Speculative Futures and Resistance, które odbyło się 11 czerwca 2025 roku w Klubie IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, nie mają co do tego wątpliwości – tak. Wydarzenie zorganizowane przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe Humanus (sekcja Black Studies) pokazało, że popkultura może być doskonałym pretekstem do głębokiej refleksji nad współczesnym światem.
- 13 czerwca 2025Badaczki z WSIiZ na międzynarodowej konferencji PSE Young Scientists Meeting we Wrocławiu
Aktywny i inspirujący tydzień mają za sobą badaczki z Katedry Kosmetologii WSIiZ, które reprezentowały uczelnię podczas prestiżowej konferencji naukowej PSE Young Scientists Meeting we Wrocławiu. Wydarzenie było okazją do prezentacji wyników badań, nawiązania międzynarodowych kontaktów i budowania pozycji Kolegium Medycznego WSIiZ na naukowej mapie Polski.
- 12 czerwca 2025Estrada Rzeszowska i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania podpisały umowę o współpracy
– To dla nas zaszczyt móc współpracować z tak prestiżową uczelnią, a także wspierać młode talenty i wspólnie kreować przyszłość kultury w Rzeszowie – powiedział dyrektor Estrady Rzeszowskiej podczas podpisania umowy partnerskiej z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 12 czerwca 2025Ekrany kontra dzieciństwo. Cienie ery cyfrowej
Obecność dzieci i młodzieży w świecie wirtualnym od lat interesuje badaczy. Na przestrzeni lat raporty dostarczają coraz to nowych analiz i wniosków, głównie w zakresie niebezpieczeństw. Działania te mają na celu scharakteryzowanie czynników wpływających na ryzykowne zachowania młodych ludzi, a co za tym idzie, znalezieniu odpowiednich środków dla przeciwdziałania ich negatywnym skutkom.
- 11 czerwca 2025Twoje talenty i pasje są ważne. W WSIiZ pomożemy Ci je rozwinąć i pokazać światu
Studia to nie tylko wykłady i egzaminy. To przede wszystkim czas odkrywania siebie, rozwijania pasji i budowania przyszłości. We WSIiZ stworzyliśmy przestrzeń, w której możesz w pełni wykorzystać swój potencjał – artystyczny, naukowy, sportowy, społeczny czy zawodowy.
- 11 czerwca 2025Naukowcy WSIiZ o roli PSZOK w gospodarce cyrkularnej. Wystąpienie na konferencji w Krakowie
Dr hab. Agata Gemzik-Salwach, prof. WSIiZ wraz z Mariuszem Piaseckim, doktorantem WSIiZ, wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Ekonomia Społeczna 2025: Od edukacji do transformacji: ekonomia społeczna i eko-obywatelstwo, która odbyła się 3 czerwca w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
- 11 czerwca 2025Bezpieczeństwo żywnościowe. Za nami V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego.
Bezpieczeństwo żywnościowe – za nami V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego, którego uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie plakatu na temat bezpieczeństwa żywnościowego będącego jednym z priorytetów programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- 11 czerwca 2025Student Grafiki i produkcji multimedialnej doceniony przez Rektora za wyniki sportowe
Pływa od dziecka, ale po raz pierwszy pod okiem doświadczonych trenerów dopiero od rozpoczęcia studiów w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mowa tu o Mateuszu Cyzio, studencie II roku Grafiki i produkcji multimedialnej, który regularnie odnotowuje sukcesy podczas zawodów pływackich.
- 9 czerwca 2025Pobyt dr Pauli Wieczorek w Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie
W dniach 26 maja – 2 czerwca 2025 roku dr Paula Wieczorek z Zakładu Filologii Angielskiej WSIiZ odbyła pobyt naukowy na Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza” – jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych uczelni w Europie. Wyjazd związany był z realizacją projektu badawczego Dekolonizacja wyobraźni: Afrofuturyzm, kobiety i ekologiczny opór w narracjach spekulatywnych.
- 9 czerwca 2025 | „Po co to eko” / Marta Zwolińska-BudniokPrezydent WSIiZ o tym, jakie działania podejmuje na rzecz bezpieczeństwa żywności
W trakcie kongresu „Miasta dla Suwerenności Żywnościowej” Marta Zwolińska-Budniok, założycielka „Po co to eko” przygotowywała podcast, w którym znalazły się wypowiedzi prof. Tadeusza Pomianka. Prezydent WSIiZ mówił m.in.: o tym, jakie działania podejmuje na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. W podcaście usłyszymy także: Alicję Wójcik, koordynatorkę Kongresu z CoopTech Hub, Katarzynę Banul Wójcikowską z Instytutut Strategii Żywnościowych Grunt, prof. Paulinę Kramarz z UJ, prof. Tadeusza Pomianka z WSIiZ w Rzeszowie, Monikę Kubisz z Urzędu Miasta w Rybniku, Damiana Micyka – rolnika i Wiolettę Olejarczyk, związaną z ruchami Agroekologicznymi. Na zakończenie także kilka słów od Joanny Erbel.