We wrześniu 2019 r. pomiędzy FRSE a WSIiZ podpisana została umowa o dofinansowanie projektu ICT4STD [Information and Communication Technologies for Sustainable Tourism Development] finansowanego z Programu ERASMUS PLUS.

Celem projektu była modernizacja oferty 4 uczelni poprzez opracowanie, przetestowanie i wdrożenie innowacyjnego kursu „ICT jako narzędzie rozwoju i promocji zrównoważonego rozwoju turystyki” skierowanego do studentów kierunków związanych z turystyką kształtujący umiejętności wykorzystania ICT w promocji i rozwoju turystyki zrównoważonej a także dostosowanie programów studiów do aktualnych wymagań rynku pracy. Realizacja celu spowodowała wprowadzenie zmian na poziomie uczelni (tematyki zajęć, metod kształcenia, oferty), podnosząc znacząco jakość kształcenia na poziomie studenta (nowe kompetencje, narzędzia wspierające prace, wzrost świadomości w zakresie zrównoważonego rozwoju turystyki) oraz na poziomie otoczenia społeczno-gospodarczego.

W projekcie uczestniczyło blisko 54 studentów kierunków związanych z turystyką, którzy wzięli udział w Międzynarodowej Szkole Letniej realizowanej w uczelniach partnerskich oraz 24 pracowników dydaktycznych, którzy uczestniczyli w Międzynarodowej Akademii ICT dla zrównoważonego rozwoju. W planowanych spotkaniach upowszechniających rezultaty projektu udział wzięło ok. 200 osób, w tym przedstawiciele sektora turystyki i kultury (studenci i absolwenci uczelni i nauczyciele akademiccy), przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, NGO, mediów oraz eksperci branży turystycznej.

Najważniejsze rezultaty projektu:

• Kurs „ICT jako narzędzie rozwoju i promocji zrównoważonego rozwoju turystyki”
  • Casebook „Skarbnica wiedzy”
  • Zestaw 8 kursów e-learningowych do kursu
  • Edukacyjna gra planszowa
  • Podręcznik dla studentów oraz toolkit dla nauczycieli
  • Publikacje naukowe

Wszystkie rezultaty projektu są dostępne w języku angielskim (część materiałów będzie dostępna w językach narodowych partnerów) oraz zostały udostępnione jako Otwarte Zasoby Edukacyjne, co rozszerzyło zasięg oddziaływania projektu i wykorzystania jego efektów. Projekt stworzył trwałe podstawy do międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie tworzenia zrównoważonej turystyki pomiędzy uczelniami z Polski, Szwajcarii, Niemiec i Serbii obejmując, w dalszej perspektywie, nowe instytucje w Europie i na świecie.

Partnerzy:

Data realizacji projektu: 01.09.2019 - 01.01.2022