Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania od początku swojego istnienia stara się oferować osobom niepełnosprawnym, na równi ze sprawnymi, możliwość kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Obecnie w WSIiZ studiuje ponad 100 osób z orzeczoną niepełnosprawnością.
Dla osób niesłyszących i słabosłyszących
Największe sale wykładowe uczelni (2 w budynku na ul. Sucharskiego i 2 w Kielnarowej) są dostosowane do osób słabosłyszących poprzez zamontowanie w nich urządzeń wspomagających słyszenie (pętle indukcyjne). WSIiZ jest obecnie jedyną uczelnią w województwie podkarpackim wyposażoną w tego typu urządzenia. Studenci niesłyszący mają także możliwość skorzystania z usług tłumacza migowego podczas zajęć.
Dla osób niewidomych i niedowidzących
Uczelnia wyposażona jest w sprzęty dla osób niewidomych, słabowidzących i z niedowładem kończyn górnych (m.in urządzenie z wirtualną klawiaturą, powiększalniki, program udźwiękawiająco-powiększający , program do rozpoznawania tekstu, drukarka dla niewidomych, klawiatura dla osób o niesprawnych dłoniach). Niepełnosprawni studenci i kandydaci na studia mogą zwracać się do Biura Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych. Działalność Biura ma na celu bieżącą obsługę studentów i kandydatów niepełnosprawnych i przewlekle chorych, wsparcie dla pracowników dydaktycznych, działania na rzecz dostosowywania budynków i terenu uczelni dla osób z niesprawnością narządu ruchu.
Biuro Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Budynek Główny, pok. RA51 ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów tel. 17 866 11 04 dyżury:
- Poniedziałek 09.00-13.00
- Wtorek 08:30-11:30
- Czwartek 09.00-13.00
- Piątek 09.00-13.00
e-mail: bon@wsiz.edu.pl, https://www.facebook.com/bonwsiiz
Stypendium
Uczelnia oferuje także specjalne stypendium dla osób niepełnosprawnych. Stypendium mogą otrzymać zarówno studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, już na I roku studiów (dotyczy to także studiów drugiego stopnia). Stypendium przyznawane jest na rok akademicki (10 miesięcy kalendarzowych). Stypendium może otrzymywać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu.
IOS
Studenci niepełnosprawni mają także możliwość Indywidualnej Organizacji Studiów od I semestru studiów. Indywidualna organizacja studiów polega na realizowaniu obowiązującego na określonym kierunku lub specjalności planu studiów i programu nauczania z uwzględnieniem zwolnienia z uczestnictwa w zajęciach ze wszystkich lub niektórych przedmiotów.