W czasopiśmie Futures ukazał się artykuł dra Konrada Szocika z WSIiZ oraz Michaela J. Reissa z University College London pod tytułem: Why space exploitation may provide sustainable development: Climate ethics and the human future as a multi-planetary species. Publikacja powstała w ramach pobytu naukowego dra Szocika na Uniwersytecie Yale w ramach stypendium im. Bekkera z NAWA.

Jak informuje dr Konrad SzocikW naszym artykule podejmujemy filozoficzną i etyczną refleksję nad problemem zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju, ale z uwzględnieniem kontekstu przyszłych misji kosmicznych i eksploracji kosmosu. Wskazujemy na to, że wyczerpywanie się zasobów na Ziemi, supereksploatacja i zmiany klimatyczne stanowią wyzwanie dla przetrwania człowieka na Ziemi. Omawiamy kwestie etyczne wynikające z możliwości eksploatacji przestrzeni kosmicznej i kolonizacji kosmosu jako potencjalnego ratunku przed nadchodzącą katastrofą klimatyczną. Twierdzimy, że nierozsądne byłoby zakładanie, że w wymaganym czasie ludzie zmienią swoje zachowania lub opracują nowe technologie tak, aby zapobiec nieodwracalnym, szkodliwym zmianom klimatu na Ziemi. Eksplorację i eksploatację kosmosu uważamy za naturalną kontynuację ludzkich prób eksploracji i eksploatacji. Stwierdzamy także, że kolonizacja kosmosu może stanowić drogę do zrównoważonego rozwoju i byłoby to pewnego rodzaju zaniedbanie, gdyby ludzkość na poważnie nie rozważała takiej alternatywy.

Konrad Szocik Michael J. Reiss. 2023. Why space exploitation may provide sustainable development: Climate ethics and the human future as a multi-planetary species, Futures, Volume 147, 103110.

Cały artykuł można przeczytać TUTAJ