13.06.2013 r. w Centrum Turystyki i Rekreacji w Kielnarowej odbyła się Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Zaproszonych zostało ponad 30 placówek rehabilitacyjnych z całego Podkarpacia. Impreza odbyła się pod patronatem WSIiZ i WSZA w Zamościu.

– W tym roku zawitało do nas około 900 osób. To znacznie więcej, niż przewidywaliśmy – mówi Joanna Foltarz z Samorządu Studentów WSIiZ. – A i pogoda szczęśliwie dopisała – dodaje z uśmiechem.

Spotkanie przebiegało w pozytywnej atmosferze zabawy integracyjnej. Dla zgromadzonych w hali sportowej gości wystąpił zespół mgr Artura Sochackiego w pokazowym meczu rugby na wózkach. Prowadzona przez niego drużyna Flying Wings jest laureatem zawodów krajowych i międzynarodowych.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję zmierzyć się w różnego rodzaju grach zręcznościowych, takich jak: rzuty piłką do kosza czy unihokej na wózkach.

Jak powiedziała nam inicjatorka i organizatorka Spartakiady, dr Helena Bartyzel–Lechforowicz – Tego typu spotkania są dla osób niepełnosprawnych ciekawą formą spędzenia dnia poza placówką. Warto też zaznaczyć, że takie wydarzenia kształtują postawy etyczno–moralne naszych studentów. Przyszły fizjoterapeuta ma szansę doświadczyć pracy z osobami niepełnosprawnymi przy codziennych czynnościach, a nie tylko przy łóżku. Uczy się też sposobu organizacji czasu wolnego dla pacjenta.

Po sportowych zmaganiach, przy karczmie na wszystkich czekał Michał Środa, który zapewnił zgromadzonym muzyczną rozrywkę. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, tam też rozgrywane były liczne konkursy. Podopieczni zaproszonych placówek prezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne. Dla gości przygotowano poczęstunek, a także obiad.

Warto podkreślić, że w tym roku organizatorzy przygotowali kilka nowości, jak np.: zdobywanie odznak sprawności „wyginam śmiało ciało”, konkurs „Mam talent”, „zdobyłem górę GK” czyli przejście ścieżki ekologicznej i zdobycie górki Kielnarowskiej czy „jestem zdrowy” – bezpłatne badania tętna i ciśnienia. Były też zajęcia z hipoterapii (terapia z końmi) i dogoterapii (terapia z psami), a także przejazdy bryczką. Można było również zobaczyć z bliska sprzęt, jakim posługuje się Straż Pożarna.

Punktem dnia, na który wszyscy czekali był występ Krystiana Herby, trialowca, zdobywcy najwyższych wieżowców świata. Zgromadzeni z wypiekami na twarzy obserwowali akrobacje rowerowe w jego wykonaniu. Po pokazie czekali w długiej kolejce po autografy i zdjęcia z naszym gościem.

– Spartakiada jest świetnie zorganizowana. Od 4 lat tu przyjeżdżam i za każdym razem jest profesjonalnie. Z przyjemnością obserwuję radość tych wszystkich dzieci, które tego dnia są w centrum uwagi. Bo to wszystko jest właśnie dla nich – komentuje Krystian Herba.

Kampus w Kielnarowej wywarł na wszystkich pozytywne wrażenie. Centrum jest bardzo dobrze przystosowane dla niepełnosprawnych, co wielokrotnie podkreślali ich opiekunowie. Budynki wyposażone są w odpowiednio dostosowane windy i toalety.

Główny organizator Spartakiady: Katedra Fizjoterapii i Koło Naukowe Rehabilitant przy współpracy Kół Naukowych Katedry Zdrowia Publicznego, Kosmetologii i Turystyki i Rekreacji oraz Samorządu Uczelnianego.
Patronat medialny nad imprezą objęły: Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio Rzeszów, TVP Rzeszów, Nowiny.

Autor: Anna Sarzyniak

Przeczytaj, co o Spartakiadzie piszą media:

radio.rzeszow.pl
rzeszow360.pl